Dacia Unirea a câștigat cu 3-0 meciul jucat sâmbătă după amiază, la Făurei. Echipa lui Florentin Petre a stat cu emoții până în minutul 85, minut în care au reușit să înscrie golul 2. Chiar dacă nici la acest meci Bănel Nicoliță nu a fost pe teren, echipa din Făurei a jucat cu îndârjire pentru a obține un rezultat pozitiv cu echipa din Brăila.

Confruntarea de la Făurei s-a desfășurat sub semnul tensiunii dintre cele două cluburi. Celor de la Dacia Unirea li s-au cerut bani pentru a trasmite meciul live pe facebook, asta, probabil ca urmare a faptului că din cauza faptului că au întârziat o plată de 1200 de lei către Dacia Unirea, echipa din Făurei a fost penalizată cu 2 puncte în clasamentul Ligii a 3-a.

Dacia Unirea Brăila a deschis scorul în minutul 20. Mingea a ricoșat la Patrick Petre, dintr-un clinci, iar acesta ,a scăpat în lateral dreapta și de la 16 metri a șutat în colțul lung. Scorul s-a menținut până în minutul 85, Rafael Stănescu a făcut presing la fundașul central Ștefan Banu și a recuperat mingea apoi a șutat în dreapta portarului Goicea, 2-0.

În minutul 87, la o incursiune a lui Cocârlă pe partea dreaptă, acesta a centrat, Vali Robu a sărit peste minge și Patrick Petre, din 6 metri, a trimis cu latul în poartă, 3-0.

Dacia Unirea Brăila: C. Andrei – Cocârlă ,Moroianu, Paliu (min. 50 Păvălache), ,Stănciulescu – Șt. Sava (min. 50 V. Robu), Lungu, N. Ioniță, P. Petre, Apostol ( min 45 R. Stănescu), G. Bachabi (min. 75 Vâlceanu).

CS Făurei: Goicea- Comșa, Banu ,Drezaliu, Niță – S. Moise, A. Pușcașu, Dunca, Ghenciu – Stelică Nicoliță, Lungoci. Au mai jucat: Ojoc, Pungă și Boungoulaz.

Dacia Unirea ocupă locul 2 în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 28 de puncte și golaveraj 40-14. CS Făurei se află pe locul 9, cu 5 puncte și golaveraj 11-28.

În etapa următoare, Dacia Unirea va juca la Însurăței, vineri, 2 mai, de la ora 17.00, cu CSM Bacău. CS Făurei se va deplasa la Galați, pentru meciul cu lidera la zi a seriei a II-a, Oțelul Galați.