Dacia Unirea Brăila a jucat sâmbătă la prânz primul meci amical din cantonamentul de la Poiana Brașov. Adversară le-a fost echipa de Liga a 4-a din Zărnești, pregătită de Mihai Stere. Pe un teren înghețat și acoperit cu zăpadă, echipa din Zărnești a s-a impus cu scorul de 4-3 (2-2).

La finalul meciului, Florentin Petre a declarat că este mulțumit de efortul depus de elevii săi în acest meci, pe un teren care i-a dezavantajat, fiind o echipă de posesie și care pasează mult, dar terenul nu le-a permis să facă un astfel de joc.

Primul gol al Daciei Unirea a fost marcat de Raphael Stănescu, după o combinație cu Robert Vâlceanu și Patrick Petre, în urma căreia a rămas singur cu portarul și a șutat pe lângă acesta. Al doilea gol al echipei pregătite de Florentin Petre a fost marcat de Paliu, tot în urma unei acțiuni colective. Golul 3 a fost înscris de Cătălin Stănciulescu, după o fază fixă la care brașovenii au respins greșit, iar fundașul brăilenilor, urcat în atac, a trimis în poartă.

În prima repriză Florentin Petre a trimis pe teren următoarea echipă: Andrei – Paliu, Arnaud, Stănciulescu, Bădilaș – Cocârlă, Apostol, Lungu, Vâlceanu – P. Petre, R. Stănescu.

În repriza a doua au jucat: A. Mihai – R. Donzelli, Moroianu, Stănciulescu (min. 70 G. Gheorghiu), R. Păvălache – V. Robu, Apostolache, Ioniță, Sava – Al. Duțu, Batchabi.

Următorul meci amical pentru Dacia Unirea Brăila este programat miercuri, 17 februarie, împotriva celor de la Corona Brașov, după care echipa va reveni la Brăila.