Silviu Mares 29 august 2020

Două dintre echipele brăilene din Liga a 3-a s-au întâlnit astăzi într-un joc amical, în vederea pregătirii noului sezon. Dacia Unirea Brăila a întâlnit pe Viitorul Ianca, victoria revenindu-le jucătorilor pregătiți de Florentin Petre cu scorul de 4-1 (1-0).

Dacia Unirea a deschis scorul în prima repriză prin Patrick Petre, dintr-o lovitură liberă bătută impecabil, în vinclul porții apărate de Mitrea. În repriza a doua Dacia Unirea a mai înscris de trei ori, din acțiuni personale, de două ori prin Zanfir și o dată prin Vîlceanu. Pentru Viitorul Ianca a marcat Dragoș Mucuță.

Dacia Unirea Brăila a început în formula: Stanciu – Novac, Paliu, Shedrack, Păvălache – Robu, Ioniță, Lungu, Cocîrlă – P. Petre, Al. Duțu. În repriza a doua au mai intrat: Alin Mihai – Poștoarcă, Luca, Apostolache, Zanfir, Bathabi, Patrick Arnaud, Vîlceanu, Sloată și Bădilaș. Antrenor: Florentin Petre

Viitorul Ianca: Mitrea – Coteț, G. Preda, Stănciulescu, B. Dumitru – Iorga, P. Ioan, M. Dima, C. Chivu – M. Coman, Buzatu. Pe parcursul meiului au mai intrat: M. Stroe și Dinu – Orășanu, Postolea, Cireașă, Irimia, Puia, Mucuță și Ndigwe. Antrenor: Laurențiu Ivan

Nu au fost folosiți în acest meci: Necoară, Olenic, Alin Radu, Rareș Cristea și Alin Ion. Alin Colniceanu se va alătura și el echipei de săptămâna viitoare.

Dacia Unirea arată mult mai bine decât în sezonul treut, cu mulți jucători valoroși și cu experiență, alături de câțiva tineri talentați din propria pepinieră.

Viitorul Ianca încă se află în căutarea primului 11, mai ales după ce a adus zilele trecute 6 jucători de la Victoria Traian, Alexandru Dinu, George Puia, Paul Ioan, Cosmin Chivu, Alin Ion și Daniel Orășanu. Aceștia s-au alăturat celorlalți jucători veniți la începutul lunii, Laurențiu Iorga, Bogdan Dumitru și Mădălin Stroe.