Dacia Unirea a câștigat cu 4-1 (3-1) amicalul susținut pe terenul sintetic de la stadionul ”Dunărea” din Galați, cu CSM Galați, Echipa pregătită de Florentin Petre și Marian Samuilă a jucat mai bine față de precedentele meciuri amicale, au comis mai puține greșeli și a marcat de 4 ori, primind un singur gol.

Dacia Unirea Brăila a deschis scorul după un sfert de oră, prin Raphael Stănescu cu un șut de la marginea careului. Alexandru Apostol a majorat diferența după o centrare a lui Paliu și apoi Robert Vîlceanu a ridicat scorul la 3-0. Gălățenii au redus din handicap, cu un gol superb, în urma unui șut de la marginea careului, direct în vinclu.

În repriza a doua Dacia Unirea a mai înscris o dată, prin Narcis Ioniță, după o pasă primită de la Patrick Petre.

Dacia Unirea Brăila a început meciul în formula: Cr. Andrei – Paliu, Arnaud, Stănciulescu, Păvălache – Cocîrlă, Lungu, Apostol, Vîlceanu – R. Stănescu, Batchabi. În repriza a doua au jucat: A. Mihai – Donzelli, Arnaud, Moroianu, Bădilaș – Sava, Apostolache, Ioniță, P. Petre – Duțu, Batchabi (min. 60: Gheorghiu).

Sâmbătă, 27 februarie, Dacia Unirea va juca un nou meci amical, cu Foresta Suceava.