Dache, Udriștioiu și Perianu au marcat 11 goluri pentru România în meciul pierdut cu 26-27 în fața naționalei din Muntenegru

Naționala României a pierdut partida cu Muntenegru, 26-27 (13-12), după ce la jumătatea reprizei a doua a condus cu 4 goluri. Pentru handbalistele pregătite de Ryde și Buceschi urmează meciul decisiv cu Ungaria, unul în care echipa României are nevoie neapărat de victorie pentru calificarea în Main Round.

România a jucat foarte bine în fața Muntenegrului timp de 45 de minute, după care a urmat o cădere inexplicabilă în joc, și în cinci minute a primit șapte goluri fără să înscrie vreunul și de la 21-17 scorul a ajuns 21-24 pentru muntenegrence.

Aneta Udriștioiu și-a făcut norma de 3 goluri, ca și în precedentele două meciuri, ea fiind pe teren 57 de minute și 40 de secunde. După ce a spart gheața în meciul cu Kazakhstan, Elena Dache a marcat în meciul cu Muntenegru 4 goluri și a dat două pase decisive, în cele 15 minute și 9 secunde, cât a stat pe teren. Și Gabriela Perianu a avut o evoluție mai bună decât în celelalte meciuri, ea reușind să înscrie 4 goluri și să oferă 3 pase decisive.

Din păcate evoluțiile acestora, cât și cele 11 goluri ale Cristinei Neagu, nu au fost suficiente pentru a obține un rezultat pozitiv cu naționala din Muntenegru, echipă la care antrenorul principal de la CSM București, Adrian Vasile, este antrenor secund.

Meciul decisiv, cu Ungaria, va avea loc vineri, 6 decembrie, de la ora 12.00. Echipele Spaniei și Muntenegrului sunt deja calificate în Main Round.

Cealaltă jucătoare a Dunării Brăila prezentă la acest Campionat Mondial, Tamires Morena Araujo, a jucat 40 de minute și 8 secunde pentru naționala Braziliei în meciul pierdut cu 18-24 în fața Danemarcei, un meci în care nu a marcat niciun gol. Brazilia mai are de jucat un meci, cu Australia, dar a ratat deja calificarea în faza următoare.