Cuza Sport a pierdut in deplasare cu CSO Voluntari

Miercuri după amiază, după două amânări, Cuza Sport Brăila a jucat meciul restanță din etapa I a fazei semifinale, în compania celor de la CSO Voluntari. Din păcate, acceptarea amânării meciului la data programată inițial, nu a fost de bun augur pentru echipa brăileană, care a înregistrat a patra înfrângere din această fază a competiției. Elevii lui Cătălin Ștefănescu și Mircea Totolici au cedat cu 69-78, într-un meci în care pe final deciziile ciudate ale arbitrilor, dar și ratările jucătorilor de la Brăila, au dus la acest eșec.

Brăila a început bine și au condus în primul sfert cu 15-10, dar ilfovenii au egalat la 15, pentru ca la finalul primului sfert Cuza Sport să conducă cu 6 puncte, scor 21-15.

În sfertul al doilea primii care au marcat au fost cei de la Voluntari, Neguț marcând de la linia de libere una din cele două aruncări de care a beneficiat. Brăila a ripostat rapid și a marcat 6 puncte, mărindu-și avansul la 11 puncte, scor 16-27. După jumătatea sfertului secund ilfovenii s-au apropiat la doar  puncte, scor 30-28 și cu un minut și 53 de secunde înaintea pauzei mari au trecut la conducere, scor 33-32 pentru Voluntari. Finalul sfertului II a aparținut brăilenilor care au marcat 8 puncte, șase dintre acestea fiind marcate de Alin Andrieș. La pauza mare Cuza Sport Brăila conducea cu 40-33 și se părea că echipa brăileană se îndreaptă sprea a 9-a victorie în faza semifinală, care i-ar fi adus pe primul loc în clasament.

Primele puncte din sfertul al III-lea au fost marcate de Andrieș, dar după trei minute și jumătate din acest sfert CSO Voluntari a reușit să revină și să egaleze, scor 42-42 și apoi să treacă la conducere, 45-44. Până la finalul sfertului s-a mers cap la cap, cu ambele echipe pe rând la conducere, dar s-a intrat în ultimele 10 minute ale meciului la scorul de 56-56, după un coș de trei puncte marcat de Neguț.

În debutul ultimului sfert CSO Voluntari s-a distanțat prima dată la cinci puncte, scor 61-56. Ștefănescu a cerut time-out și băieții lui au redus după sfaturile primite din handicap, apropiindu-se la două puncte, scor 61-59. Brăila s-a apropiat la un singur punct, scor 62-61 și puteau reveni la conducere, dar cu două minute și jumătate înaintea finalului de meci echipa din Voluntari a refăcut avansul de cinci puncte, iar cu 70 de secunde înainte de terminarea partidei au avut chiar 10 puncte avans, scor 74-64. La final s-a terminat 77-68 (15-21, 18-19, 23-16, 21-12) pentru CSO Voluntari.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Alin Andrieș -21 puncte, DeAllen Jackson -17 (1x3p), Joshua Keyes -12, Șerban Bălan Halici -7 (1x3p), Andrei Damian -5, Florin Voiculeț -2, Andrei Căpușan -2, Adrian Movileanu -2.

Pentru CSO Voluntari au marcat: Neguț – 18 puncte (5x3p), Neagoe -16, C. Mâinea -11 (3x3p), Gîrbea -10, Dumitrescu -13 (4x3p), Popescu -7 (1x3p), Ene -2.

Următorul meci pentru Cuza Sport Brăila va fi sâmbătă, 21 aprilie, de la ora 17.00, când vor întâlni în Sala Polivalentă din Brăila pe BC Athletic Constanța.