CS Făurei gata pentru o nouă surpriză în Cupa României

Miercuri, 25 septembrie, de la ora 16.30, pe stadionul din Făurei se va juca meiul din șaisprezeimile Cupei României la fotbal între CS Făurei și CS Mioveni. Meciul este o premieră pentru fotbalul din Făurei, echipa fraților Nicoliță fiind în premieră în această fază a competiției.

Deși în Liga a 3-a nu a obținut nici o victorie pe teren în acest sezon, CS Făurei a avut un parcurs excelent în Cupa României, acolo unde a trecut de CSM Rm. Sărat, Viitorul Ianca, Dacia Unirea Brăila și Farul Constanța.

Echipa din Mioveni ocupă locul 4 în Liga a 2-a, fiind neînvinsă după 8 etape, cu 11 goluri marcate și cinci primite. CS Făurei are doar 3 puncte în Liga a 3-a, obținute la ”masa verde” în urma faptului că Axiopolis Sport Cernavodă nu a avut vizele medicale în ordine la meciul din etapa a III-a.

Meciul dintre CS Făurei și CS Mioveni va fi arbitrat la centru de Sergiu Anton din București, ajutat la cele două linii de Cristian Voicu din Focșani și George Turcu din București. Sergiu Anton i-a mai arbitrat pe cei de la Făurei în campionatul trecut, în meciul din deplasare cu ACSM Oltenița, terminat la egalitate, scor 0-0.

În caz de egalitate după 90 de minute se vor juca două reprize de prelungiri a câte 15 minute. Dacă egalitatea va persista se va trece la executarea loviturilor de departajare de la 11 metri.