În perioada 16 – 22 iunie a.c., polițiștii de la transporturi, sub coordonarea Direcției de Poliție Transporturi, au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice în stații de cale ferată, trenuri de călători, porturi și aeroporturi.
De asemenea, pentru combaterea fenomenului infracțional și contravențional, au fost desfășurate activități pentru prevenirea furturilor de la călători și combaterea faptelor cu violență, combaterea călătoriei frauduloase, prevenirea accidentelor la trecerile la nivel cu calea ferată, prevenirea furturilor de la infrastructura feroviară și din vagoanele de marfă.
Totodată, au fost desfășurate și acțiuni care au vizat verificarea respectării legislației privind transportul de persoane în regim de taxi și rent-a-car, depistarea transporturilor ilegale de material lemnos și prevenirea și combaterea braconajului piscicol.
La data de 17 iunie a.c., polițiștii Secției Regionale de Poliție Transporturi Galați – Postul de Poliție Transporturi Navale Gropeni și Postul de Poliție Transporturi Navale Brăila, împreună cu jandarmii Inspectoratului de Jandarmi Județean Brăila, au acționat pentru creșterea gradului de siguranță a cetățeanului și asigurarea climatului de ordine publică pe timpul sezonului estival.
În urma verificărilor, în zona km. 35, pe brațul Vâlciu al fluviului Dunărea, a fost depistat un bărbat care conducea o ambarcațiune din fibră de sticlă, de culoare verde, fără număr de înmatriculare și fără a deține certificat/permis de conducător ambarcațiune de agrement.
În cauză, a fost întocmit dosar penal, pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unei nave fără brevet sau fără certificat de capacitate corespunzător.
