
Deputatul PNL de Brăila, Alexandru Nazare, atrage atenția guvernului aspura faptului că separarea CNADNR de Ministerul Transporturilor și mutarea la Secretariatul General al Guvernului a reprezentat un dezastru pentru infrastructura rutieră din România. În opinia fostului ministru al transporturilor, CNADNR trebuie să fie o structură în cadrul ministerului.
În ce țară din Uniunea Europeană ai o separare între cei care stabilesc prioritățile pentru infrastructura de transport și gestionează fondurile europene și cei care cunosc cel mai bine necesitățile în domeniu? Mutarea CNADNR la SGG a avut drept scop subordonarea ei directă premierului și tot el trebuie să fie acum de acord să revină la Ministerul Transporturilor.
Au existat situații ilare în care un ministru al transporturilor care nu avea responsabilități în ceea ce privește autostrăzile primea sarcini de la premier în ședința de Guvern referitoare la construcția unor autostrăzi. După mutarea domnului Șova la Ministerul Transporturilor, statutul CNADNR a devenit și mai incert pentru că, deși oficial era coordonată de un secretar de stat, ministrul Șova se erija în coordonator al acesteia, stabilind priorități și termene fără a exista niciun temei legal. Din păcate, din acest haos instituțional rămânem cu realitatea pierderii a aproape 1 miliard de euro fonduri europene pentru autostrăzi și cu nefinalizarea Master Planului General de Transport care să stabilească proiectele prioritare. Îi solicit premierului să pună capăt acestei veritabile bătăi de joc la adresa infrastructurii rutiere din România și să accepte revenirea CNADNR la Ministerul Transporturilor, a precizat Nazare pe pagina sa personală.
În altă ordine de idei, parlamentarul a criticat și politica guvernului privind fondurile europene. Acesta a insinuat că singurele fonduri pe care le va utiliza ministerul fondurilor europene condus de Eugen Teodorovici în anii 2014 și 2015 vor fi cele pentru distribuția de alimente persoanelor defavorizate.
[quote]Anul 2015 va fi al doilea an consecutiv irosit pentru absorbția fondurilor europene alocate României prin bugetul 2014-2020. Briliantul domn Teodorovici se laudă cu absorbția la hectar pentru 2007-2013 unde a găsit proiectele gata făcute, dar nu a fost în stare în ultimii doi ani să asigure planul și portofoliul de proiecte pentru banii alocați perioadei 2014-2020. România este în pericol să piardă și din banii europeni aferenți perioadei 2007-2013. Pentru anul acesta România mai are mai puțin de o lună de zile la dispoziție pentru a transmite cereri de rambursare în valoare de aproximativ 700 de milioane de euro, pe care altfel îi pierdem. Ministrul Teodorovici ar fi trebuit să prezinte public care sunt programele de unde pierdem bani și anul acesta și anul viitor când avem data limită pentru cheltuirea banilor. Proiecțiile pe fonduri europene din perioada 2007-2013 în bugetul pe 2015, cu o creștere de aproape 37%, sunt total nerealiste în condițiile în care proiectele majore vor fi fazate pentru a fi finanțate și din programarea 2014-2020[/quote], a mai precizat parlamentarul brăilean, care este una dintre propunerile PNL pentru Ministerul Fondurilor Europene în Guvernul din umbră al PNL.