Brăileanul George Dan va boxa astăzi pentru accederea în finala Cupei României la tineret

Cupa României la box pentru tineret și seniori U22, programează astăzi, de la ora 16.00, gala semifinalelor la cele 10 categorii de greutate, la tineret, iar Cupa României U22 programează astăzi finalele la 7 categorii de greutate și semifinalele la categoria 81 kg.

Miercuri, 3 februarie, în prima zi a Cupei României la box pentru tineret, în ring au urcat doi pugiliști de la CSM Brăila, ambii la categoria 81 kg. George Dan, de la grupa antrenorului George Perțea, l-a învins prin RSC în repriza a 3-a pe Dănuț Vătășoiu. După această victorie, brăileanul are asigurat un loc pe podium. În semifinalele de tineret care se vor disputa astăzi, la categoria 81 kg, brăileanul George Dan va boxa astăzi pentru accederea în finală, cu George Ionuț Boruga, de la CSM Bacău.

Cel de-al doilea sportiv de la CSM Brăila care a boxat la categoria 81 kg, Adrian Ilie, a fost învins prin abandon în repriza I de Iura Cureleac de la Dinamo București.

În gala de joi, brăileanul Gabriel Florentin Nistor a fost învins de Paul Tudor Tudoroiu, de la CSM Slatina, la categoria 56 kg.

Competiția se desfășoară în sala CSM Brăila, fără spectatori.