La data de 23 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de poliție rurală Pogoanele au reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, un bărbat de 46 de ani, din Brăila, pentru infracțiuni la regimul circulației.
Bărbatul a fost depistat pe DN2C, în localitatea Pogoanele, din județul Buzău, în timp ce conducea un autovehicul. În urma verificării bazelor de date ale Poliției Române, polițiștii au constatat că bărbatul figurează cu exercitarea dreptului de a conduce suspendată. Mai mult, mașina condusă de acesta nu figura ca fiind înmatriculată.
Astfel, polițiștii au demarat cercetări pentru conducere având exercitarea dreptului de a conduce suspendată, respectiv pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat.
Întrucât emana halenă alcoolică, bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat o valoare de 0,06 mg/l alcool pur în aerul expirat, ceea ce a atras și sancționarea contravențională a șoferului.
Ulterior, bărbatul a fost prezentat parchetului cu propunere de sesizare a instanței în vederea arestării preventive. Judecătorul de drepturi și libertăți de la Judecătoria Pogoanele ca întemeiată propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pogoanele în dosarul de urmărire penală și a emis pe numele brăileanului un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile, începând cu data de 24 ianuarie 2026.
