Asociația Cultul Eroilor „Regina Maria” Filiala Brăila a continuat acțiunea „Veterani 100 plus” prin care îi sărbătoresc de zilele lor de naştere pe toți veteranii din Al Doilea Război Mondial care anul acesta împlinesc 100 sau peste 100 de ani.
În anul 2019, din cei 60 de veterani care mai trăiesc în județul Brăila, cinci veterani de război vor fi sărbătoriți. Patru dintre ei împlinesc anul acesta 100 de ani şi unul va împlini 105 ani.
Duminică, 9 iunie, Asociația Cultul Eroilor, filiala Brăila, îl va serba în mod festiv, alături de familie și oficialitățile locale, pe cel de-al doilea veteran brăilean care împlinește 100 de ani. Este vorba de sergent în retragere Mihai Ion, din comuna Zăvoaia.
Veteranul a primit un tort aniversar, o raniță cu merinde, o diplomă și șampania tradițională la astfel de evenimente.
La sărbătorirea veteranului Mihai Ion din Zăvoaia a fost prezent și grupul vocal bărbătesc din Ciocile, condus de profesorul Gheorghe Ciucă.
Primul eveniment a fost în februarie, când a fost aniversat Mihalache Tutulan, veteran de război din comuna Galbenu.
Prin această acțiune Asociația Cultul Eroilor „Regina Maria” Filiala Brăila dorește să implice şi autoritățile locale şi societatea civilă în activități de sărbătorire a unor cetățeni brăileni care merită mai multă considerație din partea semenilor.