În ultima zi a cantonamentului montan de la Târlungeni, Viitorul Ianca a jucat un meci amical cu liderul detașat al seriei a III-a din Liga a 3-a, CS Afumați.

Viitorul Ianca pierdut cu 3-1 (2-0) acest joc, desfășurat pe un teren sintetic, dar în condiții atmosferice dificile, cu o temperatură cu multe grade minus, dar și un vânt care a făcut ca temperatura resimțită să fie mult ma joasă. Golul echipei din Ianca a fost marcat în minutul 70 de Laurențiu Iorga, care a reluat în plasă o minge respinsă în piciorul atacantului celor de la Ianca de un fundaș al ilfovenilor, după o centrare de pe stânga a lui Leonard Coteț.

Viitorul Ianca și-a creat două ocazii mari de gol în prima repriză dar Luca și Alin Radu nu a reușit să marcheze.

”Încercăm să ne adaptăm unui nou sistem de joc, avem fotbaliști noi pe care trebuie să-i integrăm. Am întâlnit o echipă bună, cu jucători experimentați, care au multe meciuri în Liga a 2-a și chiar din prima Ligă”, a spus Cosmin Necoară, directorul sportiv al Viitorul Ianca.

Viitorul Ianca a jucat în formula: M. Stroe – Cr. Irimia, G. Preda, C. Necoară, L. Coteț – Al. Luca, P. Ioan, M. Dima, C. Chivu – L. Iorga, A. Radu. În repriza a doua au mai jucat: Al. Dinu, B. Dumitru, M. Coman, Șt. Cazacu. Antrenor: Victor Olenic și Emmanuel Ndigwe.