
Luni, 25 septembrie a.c., în urma cercetărilor efectuate de către poliţişti din cadrul Biroului Investigaţii Criminale, au fost depistați doi bărbați bănuiți de comiterea unor infracțiuni pe raza municipiului Brăila.
În urma cercetărilor efectuate de către poliţişti din cadrul Biroului Investigaţii Criminale a fost identificat un tânăr, în vârstă de 25 de ani, din comuna Chişcani, bănuit că, la data de 20 iunie 2017, la ora 10:40, şi-ar fi însuşit pe nedrept telefonul mobil al unui brăilean, în vârstă de 27 de ani, pe care acesta şi l-a uitat în cabina de probă a unui magazin din municipiul Brăila.
Bunul în cauză a fost recuperat de poliţişti, iar în continuare, se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de însuşire a bunului găsit.
Tot în cursul zilei de ieri, poliţiştii din cadrul Biroului Investigaţii Criminale l-au identificat pe un gălăţean, în vârstă de 47 de ani, bănuit că, în zilele de 16 şi 19 ianuarie a.c., ar fi pătruns prin escaladarea ferestrelor, în două apartamente de pe raza municipiului Brăila, situate la parterul blocurilor, fără a sustrage bunuri.
În cauză se continuă cerecetările sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de furt.