
Cuza Sport Brăila a bifat încă un succes în faa semifinală a Ligii 1 de baschet masculin. Echipa pregătită de Cătălin Ștefănescu s-a impus la 12 puncte în meciul cu Știința București, rămânând astfel singura echipă cu doar două înfrângeri în acest sezon. În acest meci brăilenii au condus pe tabela de marcaj timp de 19.25 minute, câștigând la final meciul cu 72-60 (8-18, 19-7, 21-13, 24-22), chiar dacă la meciul de astăzi au fost lipsiți de aportul celor doi jucători din Serbia, Nemanja Petrovic și Ratko Petric.
Începutul de meci nu a fost tocmai bun pentru echipa din Brăila, fiind condusă cu 5-2 la jumătatea primului sfert. Chiar dacă în partea a doua a sfertului Andrei Damian a marcat două coșuri de trei puncte, iar brăilenii s-au apropiat la un punct, scor 9-8, la finalul sfertului ”Bufnițele” conduceau cu 18-8. În sfertul al doilea brăilenii au redus din handicap, iar pe final au trecut la conducere, încheind prima repriză în avantaj de două puncte, scor 25-27, brăilenii având o revenire spectaculoasă de la 23-14 la 23-27, ultimul coș al sfertului fiind marcat de bucureșteni.
După pauza mare Cuza Sport și-a mărit avantajul în primele 5 minute din sfertul al treilea la 5 puncte, scor 36-41. În ultimele 5 minute ale sfertului gazdele au mai marcat doar două puncte, iar brăilenii au marcat 7 puncte, prin Movileanu și Voiculeț, primul reușind și un coș de 3 puncte. La finalul sfertului al treilea Cuza Sport avea 10 puncte avantaj, scor 38-48.
Începutul sfertului 4 a fost echilibrat, menținându-se diferența dintre cele două echipe, pentru ca în final Cuza Sport să se impună la 12 puncte, după ce au avut și 16 puncte avantaj, cu 4 coșuri de 3 puncte marcate în ultimul sfert, prin Movileanu și Corneanu, ambii cu câte două reușite de la distanță.
Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Adrian Movileanu -20 puncte (3 coșuri de 3 puncte), Cristian Corneanu -17 (5x3p), Andrei damian -16 (2x3p), Florin Voiculeț -10, Andrei Căpușan -6, Andrei Iliescu -2 și Ciprian Țelinoiu -1. Au mai jucat: Claudiu Lungu și Șerban Bălan Halici. Nu au intrat în acest meci: Alexandru Koler, Bogdan Cezar Sandu și Eduard Urdă.
În etapa următoare Cuza Sport Brăila va juca tot în deplasare, la Rapid București, meciul fiind programat marți, 16 mai, de la ora 15.00.
