
În această dimineață, începând cu ora 9.00, crezând în succesul ideii de voluntariat, jandarmii brăileni, împreună cu angajaţi din cadrul S.U.P.A.G.L. Brăila, au desfăşurat activităţi de ecologizare a Parcului de copii situat pe strada Industriei, în apropierea Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Brăila.
Astfel, peste 20 de jandarmi au tăiat iarba din acest loc de joacă, au strâns deşeurile şi au adunat crengile rupte în urma furtunilor din ultimele zile, dovedind încă o dată că sunt alături de comunitate, nu numai pe timpul misiunilor de ordine publică executate, ci şi prin astfel de activităţi desfăşurate în mod voluntar.
Implicarea jandarmilor în astfel de activităţi de curăţenie se face şi cu speranţa că şi alte persoane se vor alătura acestei cauze, iar pe viitor cetățenii să fie mai atenţi şi mai responsabili în ceea ce priveşte menţinerea mediului înconjurător cât mai curat.
Cadrele Jandarmeriei Brăila nu sunt la prima acţiune de acest gen, în decursul ultimilor ani aceştia au participat la activităţi de refacere a arealelor naturale, la donare de sânge sau la activităţi în cadrul campaniei naţionale “Let s Do It, Romania!”.