
O femeie în vârstă de 37 de ani aflată la volanul unui autoturism Ford închiriat din Piatra Neamţ, în timp ce se deplasa de la Focşani spre Brăila pe DN 23, la 2 km de intrarea în municipiul Brăila a pierdut controlul volanului și a ieșit de pe partea carosabilă. Autoturismul s-a răsturnat și mașina s-a oprit între doi pomi dintr-o livadă aflată pe marginea drumului. Norocul șoferiței a fost că n-a avut viteză foarte mare și a purtat centura de siguranță, astfel scăpând doar cu o sperietură foarte mare.
Evenimentul se pare că s-a produs din cauza căţelului pe care femeia îl avea în maşină. Șoferița şi-a îndreptat atenţia la un moment dat către patrupedul din autoturism, moment în care a pierdut controlul volanului și mașina s-a răsturnat.
Femeia a fost scoasă de la volan de către alţi participanţi la trafic. Echipajul de descarcerare a pus autoturismul pe roţi. Echipajul de la Ambulanță ajuns la faţa locului i-a acordat șoferiței îngrijiri medicale, dar nu a fost necesară internarea acesteia, ea rămânând însă în stare de șoc pe marginea drumului în așteptarea platformei de la firma de închirieri pentru transportarea maşinii.
Șoferița a fost testată cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind zero.
