
Iuliana Neagu, directorul executiv al Direcției Strategii, Programe, Proiecte de Dezvoltare și Relații Internaționale din cadrul Primăriei municipiului Brăila a prezentat în cadrul conferinței de presă găzduită de ADR Sud-Est, câteva detalii cu privire la proiectele finanțate pe Regio în municipiul Brăila.
Neagu a precizat că Primăria Brăila a avut inițial 9 proiecte, cu alte două de rezervă, pe Axa1 – Planul integrat de dezvoltare urbană, fiind alocate 18 milioane de euro. Datorită economiilor realizate pe perioada implementării în procedurile de achiziții, au putut intra la finanțare toate ce 11 proiecte, inclusiv cele de rezervă. si proiectele din rezerva. Pe categorii de drumuri, proiectele finalizate sunt: Calea Călărașilor (porțiunea între Braiera Călărașilor și Piața Independenței, finalizat în 2012), Calea Galați (porțiunea dintre Bd. Dorobanților până la podul de la Brăilița), iar în implementare este infrastructura rutieră din cartierul Radu Negru.
În aceast cartier au mai rămas câteva porțiuni de străzi, pentru care pe 14 s-a dat ordinul de începere a lucrărilor, pe economiile realizate, aceste lucrări având ca termen de finalizare 2 luni, excluzând perioadele în care nu se va putea lucra din cauza condițiilor meteo. Lucrările au demarat pe o porțiune de pe strada Sebeșului și o porțiune de pe strada Călugăreni.
Tot pe proiecte Regio au fost reabilitate 9 institutii de învățământ, modernizate și dotate cu echipament didactic și IT. Astfel au fost modernizate școlile: Ecaterina Teodoroiu, Gheorghe Naum, Ion Creangă, Sf. Andrei, Vlaicu Vodă, Mihu Dragomir, dar și Liceul Grigore Moisil și Colegiul Tehnic Edmond Nicolau.
Consliul Local Municipal Brăila a aprobat în ședința din 11 decembrie continuarea a șapte proiecte care nu vor putea fi finalizate până la 31 decembrie 2015, acestea fiind prelungite până cel târziu pe 30 iunie 2016, cu continuarea finanțării din fondurile proprii ale primăriei.
