
La termenul de judecată de marți, 24 februarie, în dosarul „Concivia”, Gheorghe Bunea Stancu, fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Brăila, a formulat o nouă cerere de recuzare, dosarul urmând să ajungă la un alt complet de judecată.
Vineri, în dosarul „Stancu vs. DNA”, Tribunalul Vrancea a admis cererea inculpatului Gheorghe Bunea Stancu de încuviinţare a depăşirii limitei teritoriale a judeţului Brăila pentru a putea să meargă la Înalta Curte la termenul de astăzi. Dosarul „Concivia”, nr. 8586/2/2011, a fost înregistrat pe rolul Înaltei Curţi pe data de 30 ianuarie 2013, asta după ce, în septembrie 2012, la CA Bucureşti, Stancu a avut parte de o înfrângere. Şi în acest dosar, judecătorii i-au respins acţiunea lui Gheorghe Bunea Stancu, ca nefondată, însă acesta a declarat recurs.
Nu este pentru prima dată când Stancu, aflat în luptă intensă cu Agenţia Naţională de Integritate, se declară nemulţumit de completul de judecată. Tot în dosarul „Concivia”, Gheorghe Bunea Stancu a mai formulat cerere de recuzare a completului de judecată, în iunie 2014, însă cererea a fost respinsă.
În acest dosar, cu numărul 8586/2/2011, ANI îl acuză pe fostul președinte al CJ Brăila că ar fi acordat cinci contracte de 2,7 milioane de lei firmei „Concivia”, pe care o controlează prin intermediul „Bursagrirom” SA.
În data de 17 februarie 2015, Completul CC2 a respins cererile de abţinere formulate de doamnele judecător Rodica Voicu, Luiza Maria Păun şi Doina Duican, cu privire la judecarea cauzei ce formează obiectul dosarului nr. 8586/2/2011 al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie – secţia contencios administrativ şi fiscal. Trimite dosarul cauzei la completul de judecată nr. 1 pentru continuarea judecăţii.