
Înaintea ultimei etape din Liga Națională de handbal feminin și a meciurilor din cupele europene, selecționerul Gheorghe Tadici a anunțat lotul cu care România va participa la Campionatul European din Ungaria și Croația. Până acum, Gheorghe Tadici are o listă de 17 jucătoare, care poate suferi modificări în funcție de situația medicală a Lucianei Marin.

Din lista lui Tadici face parte o singură jucătoare de la HC Dunărea Brăila, interul Gabriela Perianu, care în ciuda unor evoluții oscilante la echipa de club are valoarea necesară să joace la naționala României, acolo unde, dacă și coechipierele o vor sprijini, va putea să fie o jucătoare care să decidă un meci. În funcție de starea de sănătate a Lucianei Marin, Tadici ar putea apela la serviciile ei pentru acest Campionat European.
Tadici va apela la serviciile Lucianei Marin dacă handbalista de la HCM Baia Mare se va reface din punct de vedere medical. De asemenea, selecționerul nu s-a hotărât asupra celei de-a treia jucătoare de pe postul de pivot care va face deplasarea la Debrecen, oscilând între Georgiana Ciuciulete (HC Zalău) și Raluca Agrigoroaie (HCM Roman).
Cele 17 jucătoare de pe lista lui Gheorghe Tadici sunt:
Portari: Paula Ungureanu (HCM Baia Mare), Ionica Munteanu (SCM Craiova), Denisa Dedu (Corona Brașov)
Extreme stânga: Valentina Ardean-Elisei (HCM Baia Mare), Camelia Hotea (Corona Brașov)
Extreme dreapta: Adriana Nechita (HCM Baia Mare), Aneta Pîrvuț (SCM Craiova), Laura Chiper (Corona Brașov)
Pivoți: Florina Chintoan (”U” Alexandrion Cluj), Crina Pintea (HC Zalău)
Linia de 9m: Cristina Neagu (Buducnost), Cristina Zamfir (Corona Brașov), Aurelia Brădeanu (Corona Brașov), Gabriela Perianu (HC Dunărea Brăila), Adriana Țăcălie (Corona Brașov), Oana Bondar (Corona Brașov), Daniela Băbeanu (HCM Roman).
Reamintim că la acest Campionat European, România face parte dintr-o grupă cu Norvegia, Danemarca și Ucraina și va juca meciurile din grupa B la Debrecen, în Ungaria. Tricolorele vor juca cu Norvegia (7 decembrie), Danemarca (9 decembrie) şi Ucraina (11 decembrie). Turneul final al CE din Ungaria şi Croaţia se desfăşoară în perioada 7-21 decembrie. Reunirea echipei naționale este programată pentru luni, 24 noiembrie, la Cluj. În perioada de pregătire naționala României va disputa şi două partide amicale în Germania, la Dusseldorf, cu reprezentativa ţării gazdă, pe 29 şi 30 noiembrie.
Cea mai bună performanță a naționalei de handbal feminin la un european de senioare a fost medaliile de bronz câștigate în 2010, la turneul final organizat de Norvegia și Danemarca.
