
Sâmbătă, la Baia Mare a avut loc tragerea la sorţi pentru Cupa României la handbal feminin, competiție ce se va desfășura la Târgoviște, în perioada 23-27 aprilie. Deși inițial au fost invitate patru echipe de Divizia A, în cele din urmă au rămas doar două. SC Mureșul Tg. Mureș (locul 2 în seria a II-a) și Știința București (locul 4 în seria I).
Echipele din Liga Naţională au parte de o pauză competițională până în luna mai, datorită acțiunilor echipelor naționale, urmând însă ca la sfârșitul lunii aprilie să participe la Cupa României.
Competiţia se va desfăşura în perioada 23 – 27 aprilie, la Târgovişte, pe sistemul piramidal. HC Dunărea Brăila a dat din nou peste HCM Roman și în Cupă, iar învingătoarea acestui meci va juca cu câștigătoarea din meciul Știința București-Cetate Deva, pe 24 aprilie.
Programul meciurilor din optimile de finală ale Cupei României este următorul:
- HCM Baia Mare – HCM Râmnicu Vâlcea
- Mureșul Târgu Mureş – CSM Ploieşti
- CSM Bucureşti – Corona Braşov
- HCM Roman – HCM Dunărea Brăila
- Ştiinţa Bucureşti – CSM Cetate Devatrans
- HC Zalău – stă deoarece nu are adversar în primul meci
- U Jolidon Cluj – Neptun Constanţa
- SCM Craiova – stă deoarece nu are adversar in primul meci
În sferuri se vor întâlni învingătoarele din meciurile: 1-6; 2-3; 4-5 și 7-8.
HC Dunărea Brăila s-a aflat pentru o săptămână în cantonament la Cheile Grădiștei, unde au avut-o și pe extrema Carmen Gheorghe, de la Danubius Galați, jucătoare aflată în atenția celor de la Brăila încă din vara trecută, dar pe care speră să o poată transfera până la reluarea competițiilor oficiale din postura de jucătoare liberă de contract.
