
Situaţie îngrijorătoare la Brăila! În timp ce numărul şomerilor este în creştere, numărul locurilor de muncă rămâne neschimbat. De la începutul acestui an, doar 327 de brăileni au reuşit să îşi găsească un loc de muncă, conform conducerii AJOFM Brăila.
Cei 327 de brăileni au reuşit să îşi găsească un loc de muncă după ce au participat la următoarele măsuri active: informare, consiliere şi orientare profesională; servicii de medierea muncii; cursuri de formare profesională; completarea veniturilor salariale ale şomerilor care se încadrează înainte de expirarea somajului; stimularea mobilităţii forţei de muncă; prime de încadrare pentru încadrarea absolvenţilor.
Dintre persoanele ocupate, 40,4 % au fost reprezentate de femei, iar 59,6 de bărbaţi; 24,8 % persoane din mediul rural, iar 75,2 % din mediul urban. Cele mai multe dintre persoanele ocupate aveau vârsta peste 45 ani (30,9 %) şi cuprinsă între 35 – 45 ani (27,2 %). Structura persoanelor angajate pe niveluri de pregătire şcolară s-a prezentat astfel: 67,0 % şomeri cu nivel de pregătire primar, gimnazial şi profesional/şcoala de arte şi meserii; 19,6 % cu nivel de pregătire liceal/postliceal si 13,4 % cu nivel de pregătire universitar.
Monica Bratu, director AJOFM Brăila
În evidenţa A.J.O.F.M. Brăila, la data de 31.01.2014, se aflau înregistrati 10002 şomeri (cu 810 mai mulţi decât la finele lunii anterioare), iar structura acestora pe niveluri de pregătire şcolara s-a prezentat, astfel: 77,8 % şomeri cu nivel de pregătire primar, gimnazial şi profesional/şcoala de arte şi meserii; 16,7 % cu nivel de pregătire liceal/postliceal si 5,5 % cu nivel de pregătire universitar. Din totalul şomerilor aflaţi în evidenţele AJOFM Brăila, la data de 31.01.2014, femei sunt 35,1 %, iar bărbaţi 64,9 %; şomeri indemnizaţi sunt 30,8 % si 69,2 % şomeri neindemnizaţi; şomeri din mediul rural 61,9 % si 38,1 % din mediul urban.
Rata şomajului înregistrată la finele lunii ianuarie 2014, la nivelul judetului Brăila, a fost de 7,55 %.