16 medalii obținute de sportivii brăileni la naționalele de sambo

Sportivii secţiei de sambo de la CSM Brăila au obţinut rezultate foarte bune la Campionatele Naţionale de sambo care au avut loc la sfârșitul săptămânii la Izvorani. CSM Brăila a participat cu şase sportivi, care au obținut 16 medalii, la cadeți, juniori, tineret și seniori.

Sportivii de la CSM Brăila, pregătiți de antrenoarea Carmen Constantin, au câștigat două medalii de aur, una de argint şi una de bronz la cadeți. Clubul brăilean este singurul din ţară care are trei sportivi convocaţi la lotul naţional pentru Campionatul European de sambo care va avea loc la Riga, Maria Naidin, Andreea Marinescu şi Paul Scurtu.

La cadeţi, Maria Naidin, sportivă născută în 2005, a avut o evoluţie foarte bună şi a devenit campioană naţională la categoria 44 kg, aceeaşi performanţă fiind realizată şi de Andreea Marinescu la categoria 48 kg. Paul Scurtu a fost învins în finala cadeților de la categoriei 65 kg de către Frunză din Focşani şi a obţinut medalia de argint. Tot la cadeţi, Bogdan Stancu s-a clasat pe locul al treilea, la categoria 60 kg.

La juniori, CSM Brăila a câștigat o medalie de aur prin Paul Scurtu, la categoria 66 kg, unde l-a învins în finală pe sportivul din Focşani în fața căruia a pierdut finala la cadeți. Medalii de argint au cucerit Andreea Marinescu la categoria 48 kg şi Cătălina Varvaruc la categoria 60 kg, iar Teodora Naidin a câștigat medalia de bronz la categoria 60 kg.

La tineret, CSM Brăila a cucerit două titluri naţionale prin Cătălina Varvaruc la categoria 60 kg şi prin Paul Scurtu la categoria 68 kg, o medalie de argint prin Teodora Naidin la categoria 60 kg şi una de bronz prin Andreea Marinescu, la categoria 48 kg.

Antrenoarea Carmen Constantin a concurat la senioare şi a devenit campioană naţională la categoria 56 kg.

Tot la seniori, CSM Brăila a mai obţinut un titlu de vicecampioană naţională, prin Cătălina Varvaruc, şi două medalii de bronz, prin Andreea Marinescu şi prin Teodora Naidin.