Municipiul Bacău a găzduit sâmbătă și duminică, 13 și 14 martie 2021, finala Campionatului Național de atletism în sală pentru juniori 3 (U16). Sportivii brăileni s-au întors de la acest concurs cu 4 medalii, din care 3 de aur, toate obținute de Andreea Bianca Mocanu.

Andreea Bianca Mocanu, legitimată la LPS Brăila și CSM Onești, a câștigat medalia de aur în proba de 60 metri plat, cu timpul de 7.80 secunde, același cu care a câștigat aurul și la junioare U18, la concursul desfășurat săptămâna trecută la București. Sportiva Pregătită de Florin Ilie a cucerit medalia de aur și în proba de 60 metri garduri, cu timpul de 8.66 secunde. A treia medalie de aur pentru Andreea Bianca Mocanu a fost obținută cu ștafeta celor de la CSM Onești, în proba de 4×400 metri.

David Antonio Gheosu s-a clasat pe locul 2 în finala băieților de 60 metri garduri. Sportivul legitimat la LPS Brăila și CSM Onești a alergat proba în 8.63 secunde. Gheosu și-a început activitatea sportivă ca portar la echipele de copii ale CS Luceafărul Brăila, unde a fost pregătit de Nicușor Baldovin. În finala aceleiași probe, Robert Balint s-a clasat pe locul 4, iar Răzvan Ștefănescu, tot de la CSM Brăila, s-a clasat pe locul 5.

La 400 metri plat, Bianca Andreea Bratosin, de la CSM Brăila, s-a clasat pe locul 11, iar colega sa de club, Ștefania Cotes pe locul 18. În proba similară a băieților, Robert Bălin, legitimat la CSM Brăila, pregătit de Anamaria Codreanu, s-a clasat pe locul 8, deși a căștigat seria a 7-a preliminară.

Safira Mara Barbu și Bianca Andreea Bratosin, ambele de la CSM Brăila, s-au clasat pe locul, 6, respectiv 7 în finala probei de 60 metri garduri.