
Luni, 18 iulie, în jurul orei 11.30, o mamă din orașul Făurei și-a lăsat pentru câteva minute copilul de 4 luni nesupravegheat și micuțul s-a sufocat și a murit înecat cu resturi alimentare.
Mama copilului, în vârstă de 29 de ani, care mai are încă 4 copii, l-a lăsat singur în casă pe micuțul de 4 luni, având treburi în gospodărie. Când a revenit în cameră, l-a găsit pe cel mic înecat cu mâncarea și a sunat la ambulanță. Femeia a mai crescut 4 copii, care sunt bine îngrijiți și concetățenii consideră că a fost un moment fatidic acela în care și-a lăsat copilul cel mic nesupravegheat.
Copilul a fost transportat de urgenţă la spitalul orăşenesc din Făurei, însă medicii de aici nu au putut decât să constate decesul. În urma necropsiei s-a stabilit că moartea micuțului de 4 luni s-a produs prin înecare cu resturi alimentare.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru ucidere din culpă.