Esplanada Dunării din Brăila devine centrul folclorului autentic dunărean. În perioada 21-23 iulie, iubitorii de tradiții sunt așteptați la cea de-a XIX-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”. Potrivit Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, pe scenă vor urca 27 de concurenți talentați din România și alte patru țări.
Competiția este dedicată artiștilor amatori, soliști vocali și grupuri de maximum cinci persoane din țările riverane Dunării. Evenimentul promite o adevărată călătorie muzicală prin frumusețea și diversitatea culturilor din regiune.
În urma preselecțiilor, au fost aleși artiști de excepție, toți îndeplinind condiția de vârstă de minimum 18 ani. La ediția din acest an au fost admiși 21 de concurenți din România. Aceștia vor aduce în fața publicului specificul mai multor zone etnofolclorice, provenind din județe și regiuni istorice precum: Teleorman, Dâmbovița, Sălaj, Galați, Prahova, Vrancea, Buzău, Brăila, Constanța, Argeș, Neamț, Mehedinți, Olt, Gorj, Bucovina, Banatul de Munte și Valea Târnavelor.
Secțiunea concurenților de peste hotare va fi reprezentată de șase artiști din Republica Moldova, Serbia, Ucraina și Bulgaria. Aceștia vor promova folclorul din Basarabia, Banatul Sârbesc, Prizren, Kosovo, Metohia și Bugeac (Basarabia de Sud).
Pentru a demonstra autenticitatea și talentul, fiecare concurent va prezenta un repertoriu strict, inspirat din zona pe care o reprezintă o piesă interpretată a cappella (fără acompaniament instrumental) și o piesă interpretată cu acompaniament orchestral. Ambele melodii alese trebuie să aibă ca tematică principală cântecul de dragoste.
Pe parcursul celor trei seri de festival, spectacolele vor începe la ora 19:00, iar competiția va fi completată de recitaluri susținute de artiști consacrați ai muzicii populare. Marți, 21 iulie, vor susține recitaluri: Constantin Bahrin, Georgel Nucă și Georgiana Alexandra Pițu (câștigătoarea Trofeului la ediția precedentă). Pe 22 iulie vor urca pe scenă: Alexandru Brădățan, Andreea Haisan, Oana Tomoiagă, Paul Ananie și Gabriel Dumitru. În ultima seară de Festival vor susține recitaluri: Ion Paladi și Veta Biriș.
Pe tot parcursul competiției și al recitalurilor, acompaniamentul muzical va fi asigurat de renumita Orchestră „Lăutarii”, condusă de maestrul Nicolae Botgros.
