În noaptea de 4 spre 5 octombrie a.c., în intervalul orar 17:00 – 01:00, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Ianca, Făurei și Însurăței împreună cu jandarmi din cadrul IJJ Brăila și Grupării Mobile de Jandarmi Constanța, au desfășurat razii de amploare pe raza orașelor Ianca, Făurei și Însurăței. Activitățile au vizat menținerea climatului de ordine şi siguranță publică, prevenirea și combaterea faptelor săvârșite cu violență în domeniul stradal, verificarea unităților de alimentație publică baruri şi restaurante și monitorizarea traficului rutier.
În urma activităților desfășurate, polițiștii au legitimat 288 de persoane, au controlat 145 de autovehicule, au verificat 32 de societăți comerciale și au testat cu aparatele etilotest și drugtest 47 de persoane. Au fost aplicate în total 46 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 58.000 lei, pentru nerespectarea prevederilor legale privind ordinea publică, circulația pe drumurile publice și alte acte normative incidente.
Un local din orașul Ianca a fost sancționat contravențional cu amendă de 10.000 de lei, conform prevederilor Legii 61/1991, pentru nerespectarea obligației de a solicita consultarea actelor de identitate ale consumatorilor în vederea verificării împlinirii vârstei de 18 ani a cumpărătorilor și consumatorilor care solicită vânzarea, respectiv servirea băuturilor alcoolice, băuturilor energizante și/sau produselor de tutun.
În cadrul raziilor, polițiștii au constatat în flagrant o infracțiune la regimul rutier. Sâmbătă seara, în jurul orei 18:30, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făurei au oprit n trafic un tânăr de 26 de ani, din comuna Jirlău, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. În urma verificărilor efectuate a rezultat faptul ca nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Acesta a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul indicând o valoare de 0,08 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1822 de lei conform OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Inspectoratul de Poliție Județean Brăila va continua astfel de acțiuni în perioada următoare, atât în mediul urban cât și rural, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță în comunitate, protejarea cetățenilor și prevenirea faptelor antisociale.
