Sâmbătă, 27 septembrie, de la ora 17.00, cele două echipe din județul Brăila care evoluează în Liga 3 au meciuri în deplasare. Dacia Unirea Brăila va juca la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2, iar Victoria Traian v-a face o nouă deplasare în județul Prahova, pentru meciul cu CSO Plopeni.
Dacia Unirea Brăila, locul 6, cu 7 puncte și golaveraj 7-8, se deplasează pe terenul ultimei clasate din seria a II-a din Liga 3, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2. Adversara echipei pregătite de Marian Samuilă are doar două puncte după 5 etape, iar etapa trecută a pierdut cu 3-0 meciul cu cei de la Petrolul 2 Ploiești, în timp ce brăilenii au câștigat pe teren propriu meciul cu CSM Râmnicu Sărat.
Partida care se va desfășura pe stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe va fi arbitrată la centru de Sîrbu Andrei, din București, ajutat de arbitrii asistenți Ursu Cosmin Ionuț, din Galați și Achirei Teodor, din Iași. Arbitru de rezervă va fi Moisă Mihai, din Iași. Sîrbu a mai arbitrat o dată cele două echipe, pe 21 septembrie 2024, într-un meci jucat la Șuțești și câștigat de Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2, scor 0-4. Jucătorul Daciei Unirea Brăila este golgheterul seriei a II-a din Liga 3, cu 6 goluri marcate în 5 etape.
Victoria Traian, aflată pe locul 7, cu 7 puncte și golaveraj 7-13, se deplasează la Plopeni, unde va întâlni pe stadionul Gheorghe Şilaev, pe Club Sportiv Orășenesc Plopeni, echipă aflată pe locul 9, cu 4 puncte, golaveraj 10-12. Echipa din comuna Traian vine după o înfrângere la scor în meciul din deplasare cu CS Păulești, iar CSO Plopeni a pierdut cu 3-0 în deplasarea de la Braniștea.
Meciul de la Plopeni va fi arbitrat la centru de Cupu Raul George, din Făgăraș, județul Brașov, ajutat la cele două linii de Toca Cosmin Gheorghe, tot din Făgăraș, și Toca Cosmin Gheorghe, din Brașov. Arbitru de rezervă va fi Văduva Eduard, din București. Cupu Raul George arbitrează pentru prima dată un meci al celor de la Victoria Traian, în timp ce pe CSO Plopeni a mai arbitrat-o o dată, în aprilie 2024, în deplasarea de la Flacăra Moreni, pierdut de prahoveni, cu 1-0, iar în decembrie 2024 a fost arbitrul de rezervă la meciul CSO Plopeni – ACS Olimpic Cetate Râşnov, încheiat cu scorul de 2-2.
Vineri, 26 septembrie, s-au jucat două meciuri din seria a II-a din Liga 3:
CS Blejoi – CS Păulești 2-0
CSM Râmnicu Sărat – SC Oțelul 2 Galați 2-0
Sâmbătă, 27 septembrie, se mai joacă meciurile:
Sporting Liești – Petrolul 2 Ploiești
Unirea Braniștea – ACS KSE Târgu Secuiesc
