La data de 9 septembrie 2025, polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Galați au fost sesizați de către un bărbat, cadru didactic al Liceului Teoretic „Mircea Eliade” din municipiul Galați, cu privire la faptul că ar fi fost agresat de un elev, în pauza dintre orele de curs.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului, iar în urma verificărilor efectuate au constatat că cele sesizate se confirmă. Astfel, în cursul aceleiași zile, bărbatul, în vârstă de 49 de ani, ar fi observat, în curtea unității de învățământ, un grup de elevi cărora le-ar fi atras atenția cu privire la interdicția de a fuma în incinta școlii.
În acest context, unul dintre elevi, în vârstă de 18 ani, ar fi ignorat atenționarea cadrului didactic, ar fi aprins o țigară și ar fi suflat fumul către fața acestuia, moment în care între cei doi ar fi izbucnit un conflict, agresându-se fizic reciproc. Profesorul a încercat să-l imobilizeze pe elevul violent pentru a-l duce la directorul liceului, iar elevul l-a lovit din nou cu pumnul în figură, apoi a fugit de la școală. Profesorul agresat a ajuns la spital cu arcada și un dinte sparți, precum și cu o contuzie la maxilar. Și-a scos certificat medico-legal pentru leziunile suferite. În timpul conflictului, căștile pe care elevul le-ar fi purtat pe cap ar fi fost distruse.
Polițiștii continuă cercetările în cadrul unui dosar penal întocmit pentru săvârșirea infracțiunilor de „lovirea sau alte violențe” și „distrugere”, urmând să fie stabilite cu exactitate împrejurările în care a avut loc incidentul.