În ședința Consiliului Județean de joi, 28 noiembrie, consilierii aleși din partea PNL Brăila au solicitat prin vocea lui Ovidiu Nechita, completarea procesului verbal al ședinței de Consiliu Judeețean din data 11.11.2024, când deși în sală, la exprimarea votului erau prezenți 30 de consilieri, în urnă s-au regăsit 32 de buletine de vot dintre care 31 completate și unul necompletat.
Deși acest lucru a fost evident, iar în ședința din 11 noiembrie, s-a reluat votul, partea în care s-au găsit cele 32 de buletine de vot în urnă nu a fost trecută în procesul verbal de ședință.
Consilierii județeni PNL au solicitat președintelui Francisk Chiriac, care conduce ședințele CJ, să lămurească situația privind faptul că acest eveniment nu se regăsește în procesul verbal.
”PNL a constatat că din procesul verbal lipsește fix acea parte și a cerut să fie completat. Președintele Consiliului Județean a hotărât că supune la vot propunerea și aceasta a căzut. Practic, Francisk Chiriac supune la vot respectarea legii și consilierii PSD votează împotrivă, așa cum le spune stăpânul.
Nu numai consilierilor PNL li se pune pumnul în gură ci întregii comunități brăilene și asta s-a făcut vreme de 34 de ani. Așa au reușit atâția ani să decidă, prin majoritatea confortabilă obținută prin minciuni cu voturi luate la alegeri. Măștile PSD cad, se vede aroganța cu care sfidează legile și mai ales dezinteresul față de comunitatea brăileană. Este doar interesul lor profund pentru alcătuirea unei caste politice, din care să trăiască liniștiți ei și neamurile lor, generații întregi”, a declarat consilierul județean Marius Mitescu, PNL Brăila.
Președintele Chiriac a supus la vot ”amendamentul” PNL la respectivul proces verbal, dar consilierii PSD au votat abținere și astfel ce au cerut consilierii PNL nu va apărea în procesul verbal de ședință.
Publicitate electorală – Acest material a fost comandat de Partidul Național Liberal – filiala Brăila. CMF 11240002