Duminică după-amiază, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 14:30, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Brăila au procedat la efectuare semnalului regulamentar de oprire asupra unui autovehicul ce se deplasa pe DJ 221, în localitatea Cazasu. Șoferul nu a oprit la semnalul efectuat de polițiști, continuându-și deplasarea cu viteză. Polițiștii au procedat la urmărirea acestuia, fiind oprit pe șoseaua Râmnicu Sărat din municipiul Brăila.
La volanului autoturismului a fost identificat un tânăr, în vârstă de 24 de ani, din Brăila, iar din verificări a rezultat faptul că acesta nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. De asemenea, autovehiculul nu avea poliță de asigurare obligatorie, iar inspecția tehnică periodică era expirată.
Brăileanul a fost sancționat contravențional cu amendă, în valoare de 2.485 de lei, conform O.U.G. nr. 195/2002. Ca măsură complementară au fost reținute plăcuțele de înmatriculare și certificatul de înmatriculare ale autovehiculului.
Tânărul a fost testat atât cu aparatul etilotest, cât și cu aparatul drugtest, rezultatele fiind negative.
În cauză a fost întocmit dosar penal în care sunt continuate cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere.
