Victorie la scor pentru HC Dunărea Div A în etapa a 9-a

Sâmbătă, 26 noiembrie, de la ora 13.00, în Sala Polivalentă Danubius din Brăila, echipa de Divizia A a HC Dunărea a câștigat cu 29-16 (15-11) meciul cu ACS SC 181 SSP București din etapa a 9-a a seriei A din Divizia A. Venite la Brăila cu doar 9 jucătoare bucureștencele nu au mai rezistat în repriza a doua când au marcat doar 5 goluri și au primit 14.

Oaspetee au marcat primul gol al meciului, dar Brăila a înscris de cinci ori la rând și conducea cu 5-1 în minutul 10. În minutul 18 Epureanu a majorat diferența la 7 goluri, scor 11-4, iar în următoareale 3 minute bucureștencele au înscris de 3 ori și au redus handicapul la 4 goluri. În minutul 29 Raluca Vicențiu a marcat pentru 14-11, iar ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Teodora Ababei, 15-11 pentru HC Dunărea Div A Brăila.

Iordache a marcat primul gol al reprizei a doua, iar după o serie de ratări ale brăilencelor, printre care și două aruncări de la 7 metri, oaspetele au revenit la trei goluri, 17-14 în minutul 35. Din acest moment, până în minutul 53, bucureștencele nu au mai înscris niciun gol și Brăila se distanțase la 14 goluri, 28-14. Benciuga și Vicențiu au mai înscris până la final pentru ACS SC 181 SSP, iar ultimul gol al meciului a fost marcat de brăilence.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Laura Surdu -6 goluri, Teodora Ababei -5, Andreea Surdu -4, Ștefania Epureanu -3, Adelina Iordache -3, Bianca Neacșu -2, Beatrice Dediu -2, Georgiana Iorga -2, Mirabela Coteț -1, Angelina Ghelase -1.