Victorie la 11 goluri diferență pentru Dunărea Brăila după ce în minutul 49 scorul era 28-26

HC Dunărea Brăila a învins fără drept de apel pe CS Minaur Baia Mare într-un meci restanță din etapa a 19-a din Liga Florilor. Meciul nu a fost chiar unul la discreția echipei lui Jan Leslie, echilibrul păstrându-se până aproape de minutul 50, dar la final scorul a fost 40-29 (17-15) pentru echipa din Brăila. Meciul a însemnat și debutul al prima echipă a Dunării Brăila a tinerei Beatrice Raicea, care a fost pe teren circa 11 minute și a marcat două goluri din 3 aruncări la poartă.

După ce ambele echipe au început cu două atacuri ratate, trimițând mingea în barele porților, Dunărea a deschis scorul în minutul 3 și s-a distanțat la 3-0 în mai puți de un minut și jumătate. Băimărencele au revenit și au reușit să egaleze la 4 în minutul 7. Dunărea s-a distanțat apoi la două goluri, iar la scorul de 9-7 Da Rocha a ratat o aruncare de la 7 metri și a ratat desprinderea Brăilei la 3 goluri. Cum ratările se răzbună Minaur a reușit să egaleze, scor 9-9 în minutul 16. Cele două echipe au mai fost la egalitate o singură dată, la scorul de 10-10, după care Dunărea s-a distanțat la 4 goluri, 14-10 în minutul 25. În minutul 28 Dunărea conducea cu 17-13, dar la pauză s-a intrat la scorul de 17-15.

După pauză Dunărea a marcat primul gol, prin Kanaval, iar în minutul 34 Borș a redus handicapul la un singur gol, scor 18-17. De la 21-20 în minutul 38 Jezic și Gonzalez a dus din nou diferența la 3 goluri, iar în minutul 41 Jezic a refăcut diferența de 4 goluri. Minaur a redus handicapul la două goluri, dar din minutul 49, când scorul era 28-26,Dunărea a pus stăpânire pe joc și nu le-a mai lăsat pe oaspete să se apropie. În minutul 55 scorul era 34-29, iar până la final Dunărea a mai marcat de 6 ori fără să primească gol, o contribuție importantă având-o și portarul Paula Teodorescu, cu intervențiile sale.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Gonzalez -6 goluri, Jezic -6, Quintino -5, Liscevic -5, Popa -5, Kanaval -3, Zivkovic -3, Venancio -3, Lupei -2, Raicea -2. Au mai jucat: Șerban (8 intervenții), Teodorescu (7 intervenții), Da Rocha, Schmelzer, Mohamed. Nu a jucat deloc Severin.

Pentru Dunărea Brăila urmează meciul cu Podravka Vegeta, duminică, 24 martie, de la ora 19.00, la Buzău, în Sala ”Romeo Iamandi”. În Liga Florilor, următorul meci al echipei din Brăila va fi joi, 28 martie, de la ora 17.30, în deplasare, cu CSM București, în etapa a 20-a. Următorul joc la Brăila va fi duminică, 31 martie, cu CS Dacia Mioveni.