Victoria Traian a incheiat campionatul cu o victorie

Sâmbătă, 6 iunie, s-a tras cortina peste ediția 2014-2015 a Ligii a 4-a la fotbal, una castigate de Victoria Traian, echipă care n-a cunoscut înfrângerea în cele 26 de etape. În ultima rundă a campionatului Ligii a 4-a, la Traian, s-au întâlnit cele mai bune formaţii ale sezonului competiţional 2014-2015, Victoria Traian şi Viitorul Însurăţei, într-un meci al orgoliilor, pentru că echipa gazdă era campioană dinaintea acestei etape.

Victoria Traian a câştigat la limită, 3-2 (2-1), cu golul victoriei marcat în minutele de prelungiri dictate de arbitru. Asociaţia Judeţeană de Fotbal Brăila le-a oferit campionilor judeţeni echipament de firmă şi medalii. De asemenea, Victoria Traian a primit o cupă şi o diplomă, festivitatea de premiere find oficiată de preşedintele AJF, Laurenţiu Vărgatu şi de primarul comunei Traian, Nicuşor Abăseacă. A fost premiat de asemenea şi golgeterul Ligii a IV-a, Sorin Techiu, de la Viitorul Însurăţei.

Gazdele au deschis scorul în minutul 5 prin Marius Barbu, care a profitat de o ieşire greșită a portarului Baicu. În minutul 39 Ciocan a executat foarte bine o lovitură liberă, Baicu a respins mingea greşit şi Vali Durbacă a marcat pentru 2-0. Oaspeţii au preluat iniţiativa după primirea celui de-al doilea gol şi în minutul 41 au redus din diferenţă prin golul înscris de Teodor Lupaşcu. Putea fi chiar 2-2 la pauză însă Techiu a şutat, de la 4 metri în portarul Tunea, astfel că la finalul primelor 45 de minute gazdele aveau un avantaj de un gol.

Viitorul Însurăţei a început repriza a doua cu hotărârere de a obține un rezultat pozitiv pe terenul campioanei, dar au ratat exasperant de mult, trimițând o data mingea și în bară. În minutul 70 oaspeții au rămas în zece, V. Banciu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, iar peste două minute Mădălin Ion s-a accidentat, iar cei de la Însurăței nu au mai avut pe cine introduce în locul lui, ambii jucători de rezervă aflați pe foaia oaspeților intrând deja pe teren. Chiar și așa tot echipa din Însurăţei a dominat, dar golgheterul Sorin Techiu a irosit alte două situații de a înscrie. Viitorul Însurăţei a reuşit să restabililească egalitatea în minutul 75, Mihăiţă Stoian executând foarte bine o lovitură liberă care l-a învins pe Tunea. Pe final gazdele au forţat golul victoriei şi au reușit să înscrie în minutul 90+1 prin Adrian Postolea.

Victoria Traian a încheiat astfel cu o victorie un sezon în care au obținut 21 de victorii şi 3 remize, iar pe 20 și 27 iunie vor juca barajul de promovare în Liga a 3-a, care anul acesta se va juca tur-retur și nu pe teren neutru cum s-a jucat până acum.

Victoria Traian: Tunea – P. Olmazu, Zăgan, Baciu, Harabagiu – M. Barbu (min. 9o+2 Lupu), Pârliţeanu (min. 76 Leu), L. Balcan (min. 56 Caţaros), Postolea – Ciocan, V. Durbacă.
Viitorul Însurăţei: I. Baicu (min. 46 Baltag) – Samoilă, M. Ion, Lupaşcu, Munteanu (min. 63 Stoe) – Techiu, M. Baicu, Bratosin, Stoian – Banciu, Mirescu.

La juniori A1, Viitorul Însurăței, campioana din acest sezon, s-a impus cu 7-0.

CS Făurei – Viitorul Ianca 2-1 (2-1). Pentru gazde au marcat Vlăducă (4) și Călătoaie (12), iar oaspeții au marcat prin Calen în minutul 14. La juniori A1 oaspeții au câștigat cu 8-1.

Victoria Old-Boys Însurăței – Sportul Chiscani 0-4 (0-3). Au marcat: Huțu (17, 20), Crăciun (26) și Cazacu (67). La juniori A1 gazdele nu s-au prezentat și Sportul Chiscani a obținut victoria la masa verde cu 3-0.

Victoria Cazasu – Pandurii Tudor Vladimirescu 1-2 (0-1). Oaspeții au condus cu 2-0 prin golurile marcate de Fătu (35) și Jianu (58), iar gazdele au redus din diferență în minutul 72 prin Luchian. La juniori Pandurii a câștigat cu 3-0.

Gloria Movila Miresii – Voința Vișani 0-1 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Puiu în minutul 54. La juniori A1 gazdele au câștigat cu 7-2.

Academia Stars Brăila – Avântul Mircea Vodă 3-0 (omologat), oaspeții s-au retras din competiție în pauza de iarnă.