Surprize in preliminariile Euro 2016

Surprize in preliminariile Euro 2016
Surprize in preliminariile Euro 2016

S-a încheiat etapa a 2-a a preliminariilor Campionatului European din 2016, ce va fi găzduit de Franța, iar de ieri au început meciurile din etapa a 3-a, programate până marți 14 octombrie. România a terminat la egalitate 1-1 meciul de pe teren propriu cu Ungaria, iar marți va juca în deplasare cu Finlanda.

Rezultatele, clasamentele și programul etapei:

GRUPA A

Letonia – Islanda 0-3 (Sigurdsson 66, Gunnarsson 77, Gíslason 90)

Olanda – Kazahstan 3-1 (Huntelaar 62, Afellay 82, Van Persie 89-pen. / Abdulin 17)

Turcia – Cehia 1-2 (Umut Bulut 8 / Sivok 15, Dočkal 58)

 1 Islanda 2 2 0 0 6-0 6
2 Cehia 2 2 0 0 4-2 6
3 Olanda 2 1 0 1 4-3 3
4 Kazakhstan 2 0 1 1 1-3 1
5 Letonia 2 0 1 1 0-3 1
6 Turcia 2 0 0 2 1-5 0

Luni 13 octombrie: Kazahstan – Cehia (ora 19:00), Islanda – Olanda, Letonia – Turcia (ora 21:45)

 

GRUPA B

Belgia – Andorra 6-0 (De Bruyne 31-pen., 34, Chadli 37, Origi 59, Mertens 65, 68)

Cipru – Israel 1-2 (Makridis 67 / Damari 38, Ben Haim 45)

Țara Galilor – Bosnia-Herțegovina 0-0

 1 Țara Galilor 2 1 1 0 2-1 4
2 Belgia 1 1 0 0 6-0 3
3 Israel 1 1 0 0 2-1 3
4 Cipru 2 1 0 1 3-3 3
5 Bosnia 2 0 1 1 1-2 1
6 Andorra 2 0 0 2 1-8 0

Luni 13 octombrie: Andorra – Israel, Bosnia-Herțegovina – Belgia, Țara Galilor – Cipru (ora 21:45)

GRUPA C

Belarus – Ucraina 0-2 (Martynovich 82-autogol, Sydorchuk 90+3)

Slovacia – Spania 2-1 (Kucka 17, Stoch 87 / Alcacer 82)

Macedonia – Luxemburg 3-2 (Trajkovski 20, Jahovic 66-pen., Abdurahimi 90+2 / Bensi 39, Turpel 44)

Etapa a 3-a:

Ucraina – Macedonia 1-0 (Sydorchuk 45+2)

Belarus – Slovacia 1-3 (Kalachev 79 / Hamsik 65, 84, Sestak 90+1)

Luxemburg – Spania 0-4 (Silva 27, Alcacer 42, Diego Costa 69, Bernat 88)

1 Slovacia 3 3 0 0 6-2 9
2 Spania 3 2 0 1 10-3 6
3 Ucraina 3 2 0 1 3-1 6
4 Macedonia 3 1 0 2 4-8 3
5 Belarus 3 0 1 2 2-6 1
6 Luxemburg 3 0 1 2 3-8 1

 

GRUPA D

Irlanda – Gibraltar 7-0 (Keane 6, 14, 18-pen., McClean 46, 53, J. Perez 52-autogol, Hoolahan 56)

Scoția – Georgia 1-0 (Khubutia 28-autogol)

Polonia – Germania 2-0 (Milik 51, Mila 88)

 

1 Polonia 2 2 0 0 9-0 6
2 Irlanda 2 2 0 0 9-1 6
3 Scoția 2 1 0 1 2-2 3
4 Germania 2 1 0 1 2-3 3
5 Georgia 2 0 0 2 1-3 0
6 Gibraltar 2 0 0 2 0-14 0

Marți 14 octombrie: Germania – Irlanda, Polonia – Scoția, Gibraltar – Georgia (ora 21:45)

GRUPA E

Anglia – San Marino 5-0 (Jagielka 25, Rooney 43-pen., Welbeck 49, Townsend 72, Della Valle 78-autogol)

Lituania – Estonia 1-0 (Mikoliunas 76)

Slovenia – Elveția 1-0 (Novakovic 79-pen.)

Etapa a 3-a:

Estonia – Anglia 0-1 (Rooney 74)

Lituania – Slovenia 0-2 (Novakovic 33, 37)

1 Anglia 3 3 0 0 8-0 9
2 Slovenia 3 2 0 1 3-1 6
3 Lituania 3 2 0 1 3-2 6
4 Estonia 3 1 0 2 1-2 3
5 Elveția 2 0 0 2 0-3 0
6 San Marino 2 0 0 2 0-7 0

Marți 14 octombrie: San Marino – Elveția (ora 21.45)

GRUPA F

ROMÂNIA – Ungaria 1-1 (Rusescu 45 / Dzsudzsak 82)

Finlanda – Grecia 1-1 (Hurme 55 / Karelis 24)

Irlanda de Nord – Feroe 2-0 (McAuley 6, Lafferty 21)

 

1 Irlanda de Nord 2 2 0 0 4-1 6
2 Finlanda 2 1 1 0 4-2 4
3 ROMÂNIA 2 1 1 0 2-1 4
4 Ungaria 2 0 1 1 2-3 1
5 Grecia 2 0 1 1 1-2 1
6 Feroe 2 0 0 2 1-5 0

Marți 14 octombrie: Feroe – Ungaria, Finlanda – ROMÂNIA, Grecia – Irlanda de Nord (ora 21:45)

GRUPA G

Liechtenstein – Muntenegru 0-0

Suedia – Rusia 1-1 (Toivonen 49 / Kokorin 10)

Moldova – Austria 1-2 (Dedov 27-pen. / Alaba 12-pen., Janko 51)

Etapa a 3-a:

Austria – Muntenegru 1-0 (Okotie 24)

Rusia – Moldova 1-1 (Dzyuba 73-pen. / Epureanu 74)

Suedia – Liechtenstein 2-0 (Zengin 34, Durmaz 46)

 

1 Austria 3 2 1 0 4-2 7
2 Rusia 3 1 2 0 6-2 5
3 Suedia 3 1 2 0 4-2 5
4 Muntenegru 3 1 1 1 2-1 4
5 Moldova 3 0 1 2 2-5 1
6 Liechtenstein 3 0 1 2 0-6 1

GRUPA H

Bulgaria – Croația 0-1 (Bodurov 36-autogol)

Italia – Azerbaijan 2-1 (Chiellini 44, 82 / Chiellini 76-autogol)

Malta – Norvegia 0-3 (Daehli 22, King 26, 49)

 

1 Italia 2 2 0 0 4-1 6
2 Croația 2 2 0 0 3-0 6
6 Norvegia 2 1 0 1 3-2 3
3 Bulgaria 2 1 0 1 2-2 3
4 Azerbaijan 2 0 0 2 2-4 0
5 Malta 2 0 0 2 0-5 0

Luni 13 octombrie: Croația – Azerbaijan, Malta – Italia, Norvegia – Bulgaria (ora 21:45)

GRUPA I

Armenia – Serbia 1-1 (Arzumanyan 73 / Tosic 89)

Albania – Danemarca 1-1 (Lenjani 38 / Vibe 81)

 

1 Danemarca 2 1 1 0 3-2 4
2 Albania 2 1 1 0 2-1 4
3 Serbia 1 0 1 0 1-1 1
4 Armenia 2 0 1 1 2-3 1
5 Portugalia 1 0 0 1 0-1 0

Marți 14 octombrie: Danemarca – Portugalia, Serbia – Albania (ora 21:45).

Exit mobile version