Stars Braila si FC Urleasca au castigat la scor meciurile din etapa a XIX-a

Sâmbătă și duminică s-au jucat meciurile din cadrul etapei a XIX-a din Liga a 5-a la fotbal brăileană, o etapă cu multe goluri în câteva meciuri, dar și cu trei meciuri în care gazdele s-au impus doar cu 1-0. Cele două echipe care se află în fruntea clasamentelor din cele două serii ale Ligii a 5-a s-au impus la scor în fața adversarelor, în meciurile lor înregistrându-se cele mai multe goluri marcate. Golgeterul rundei a fost Liviu Cioranu de la Comagrim Dudești care a înscris 4 goluri în meciul susținut de echipa sa în deplasarea de la Zăvoaia. Cel mai incitant meci a avut loc la Tufești, acolo unde gazdele au reușit să egaleze în ultimul minut de joc după ce la pauză erau conduși cu 0-4. După ce în etapa precedentă au învins lidera seriei, Dunărea Tichilești „s-a înecat„ la Bertești în această etapă și Stars Brăila a rămas cu 8 puncte avans în fruntea clasamentului.

Rezultatele complete înregistrate în seria I au fost:

Tricolorul Lanurile – Siretul Vădeni 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de jantea în minutul 75.

Șoimii Unirea – Voința Bărăganu 1-6 (0-3). Pentru echipa din Unirea a marcat Jinga în minutul 70, iar golurile echipei din Bărăganu au fost marcate de Alexandru (14,27), Șerban (31,60,65) și Leșu (83).

Spicul Zăvoaia – Comagrim Dudești 0-6 (0-3). Liviu Cioranu a marcat de patru ori în minutele 11,12,52 și 78, iar marius Popa a înscris două goluri în minutele 21 și 60.

Tractorul Viziru – Dunărea Gropeni 3-0 (2-0). Au marcat: Stoican (23,35) și Spartacus Gheorghe (75).

Dacia Bertești – Dunărea Tichilești 2-0 (0-0). Au marcat: Marian Ganea în minutul 71 și G. Niculae în minutul 79.

Stars Brăila – AS Bordei Verde 7-2 (4-1). Pentru lidera seriei au marcat Avram (4,44 și 86), Pleșa (22), M. Stoian (37) și Mureșan (55 și 61), iar pentru oaspeți au marcat Comșa (13) și Stanciu (79).

Fc Tufești – Stanriz Stăncuța 4-4 (0-4). Oaspeții au marcat de patru ori în prima repriză prin Dumitru (17) și Moisescu (19, 31 și 37), iar în ultimele 22 de minute ale meciului gazdele au reușit o revenire spectaculosă reușind să obțină egalul. Golurile echipei din Tufești au fost marcate de Cristea (68), Cocoș (75,77) și Spînu (90).

Pe primul loc în clasamentul seriei I dupa 19 etape se află Stars Brăila, cu 50 de puncte și golaveraj 89-27, urmată de Dunărea Tichilești cu 42 de puncte și golaveraj 73-27, iar pe locul 3 se menține Voința Bărăganu cu 32 de puncte și golaveraj 51-37.

În seria a II-a s-au înregistrat rezultatele:

Voința Plopu – Înfrățirea Gemenele 1-0 (0-0). Golul victoriei gazdlor a fost marcat de Pamfilea în minutul 73.

Voința Surdila Greci – FC Urleasca 3-7 (0-4). Golurile gazdelor au fost marcate de Mitache (49), Răcanu (54) și Stanciu (89), iar pentru lidera seriei au marcat Bratosin (19), Marius Neagu (21), Cătălin Neagu (25), Ciocan (39, 47) și Dragomir (73).

Gloria Movila Miresii – Unirea Gradiștea 4-1 (1-1). Pentru Gloria au marcat Băndărică (21,48), Golea (51) și Stoian (66), iar golul oaspeților a fost marcat de Ivan în minutul 23.

Voința Șuțești – Victoria Dedulești 1-1 (1-1). Vizireanu a deschis scorul în minutul 32 pentru oaspeți, iar Creangă a restabilit egalitatea în minutul 42.

Vulturul Horia – Voința Făurei Sat 1-0 (0-0). Golul victoriei celor de la Horia a fost marcat de Lupașcu în minutul 63.

AS Jirlău – Romgal Romanu 5-0 (1-0). Golurile au fost marcate de Bulancea (12), Crîngașu (51,69), Ionuț Mucea (77) și Dobrică Mucea (89).

Spicul Râmnicelu a stat în această etapă.

Pe primul loc în clasamentul seriei a II-a se află FC Urleasca cu 46 de puncte și golaveraj 62-17, urmată de Dunărea Tichilești cu 45 de puncte și golaveraj 63-25. Pe locurile 3,4 și 5 se află trei echipe aflate la egalitate de puncte, câte 33, dar departajate de golaveraj, Vulturul Horia, Voința Plopu și Voința Făurei Sat.