Rezultatele primei etape a Cupei Romaniei la fotbal –faza judeteana

Duminică 24 august AJF Brăila a programat prima fază a Cupei României la fotbal – faza județeană, la care au participat numai echipe înscrise în Liga a 5-a. În această fază a competiției au fost programate 13 meciuri, dar s-au disputat doar 10, după ce Voința Surdila Greci și Unirea Gradiștea nu s-au mai înscris în competiție pentru noul sezon, iar Tractorul Viziru nu s-a prezentat la meciul de la Bărăganul.

Rezultatele înregistrate în această fază a Cupei României au fost:

Dacia Berteşti – Stanriz Stăncuţa 2-4 (1-2). Pentru gazde a marcat Ion Vasilică în minutele 38 și 83, iar pentru Stăncuța au înscris Eusebiu Jurubiță (25, 68), D. Dumitru (63) și Gropineanu (64).

Tricolorul Lanurile – AS Bordei Verde 4-2 (1-1). Au marcat: Nicolae (45), Jantea (52) și Văsîi (80, 82), respectiv Moise (27, 76).

Spicul Râmnicelu – Siretul Vădeni 1-4 (1-3). Pentru gazde a marcat Șerbu (34), iar pentru învingători au marcat M. Stan (5), E. Stan (22,66) și Munteanu (24).

Romgal Romanu – Înfrăţirea Gemenele 6-1 (3-0). Au marcat: G. Chihaia (5, 87), Stan (12), Tudorel (30), Furieșu (78) și Fl. Bratu (83-autogol), respectiv Vișan (50).

Spicul Zăvoaia – Comagrim Dudeşti 1-2 (0-1). Au marcat: Turcu (66), respectiv Ștefănescu (36, 87).

FC Tufeşti – Dunărea Gropeni 3-1 (3-0). Au marcat Moisescu (8, 25) și Bălan (17), respectiv Daniliuc (61).

Voinţa Bărăganul – Tractorul Viziru 3-0 (neprezentare)

AS Jirlău – Victoria Deduleşti 3-1 după prelungiri (1-1, 1-0). Au marcat Mucea (25) și Crîngașu (93,99), respectiv Bărbieru (60).

Viitorul Galbenu – Voinţa Surdila Greci – echipa din Surdila Greci nu s-a mai înscris în competiție.

Voinţa Şutesti – Unirea Gradiştea – echipa din Gradiștea nu s-a mai înscris în competiție.

Dunărea Tichileşti – Şoimii Unirea 5-3 (2-0). Au marcat Cazan (11), Tudor (42, 47, 89) și Sfîrtoc (62), respectiv Matei (58), Ioniță (65) și Măgeanu (85).

Viitorul Ianca II – Voinţa Plopu 7-6 după executarea loviturilor de la 11 m, la finalul timpului regulamentar scorul a fost 2-2, iar după prelungiri a fost tot egalitate, scor 3-3. Golurile au marcate de Bardaș (4), Al. Jalbă (70 –autogol), A. Paraschiv (115) pentru echipa din Ianca, respectiv Al. Jalbă (2, 56) și Călin (118).

Vulturul Horia – Voinţa Făurei Sat 3-5 după prelungiri (3-3, 0-2). Pentru echipa din Horia au marcat Hrincă (59) și Sterpu (60, 63), respectiv Feraru (8), Dumitru (19, 83), Mitache (97) și Stanciu (111).

Următoarea fază a Cupei României este programată în primăvara anului 2015.