Remiza alba la Buzau

Brăilenii au jucat din minutul 76 în zece jucători după eliminarea lui Petean. Cele mai mari ocazii de gol ale Gloriei le-au avut foștii jucători de la CF Brăila: Andrei Pușcașu, Bogdan Dumitru și Silviu Moise, dar rezultatul final a fost Gloria Buzău – CF Brăila 0-0.

Sâmbătă la Buzău CF Brăila a încercat să reintre în calculele pentru calificarea în play-off, având nevoie de o victorie în Cring. De partea cealaltă echipa antrenată acum de Viorel Ion își dorea cele trei puncte care puteau să-i propulseze pe locul 6 după această etapă. Prima acțiune de poartă periculoasă a aparținut gazdelor în minutul 18 când Bobe a  pătruns pe partea dreaptă dar a fost blocat în colțul careului mic de Laurențiu Ivan. În minutul 22, Claudiu Ionescu a încercat vigilența portarului buzoian, dar șutul său de la 18 m a fost reținut de Stoicescu. În minutul 44, Andrei Pușcașu a șutat de la 30 de metri, dar mingea a trecut puțin pe lângă poarta apărată de Comănescu. La ultima fază a primei reprize, Bogdan Dumitru a șutat puternic de la 30 de metri, dar Comănescu a avut o intervenție reușită deviind mingea de sub transversală în corner.

A doua repriză a fost una de tatonare, în care ambele echipe au așteptat greșeala adversarului, ocaziile la cele două porți lipsind până în finalul meciului, când în minutul 90+3 Moise a șutat din interiorul careului, dar Comănescu a respins în corner. Din minutul 76 CF Brăila a evoluat în 10, după ce fundașul dreapta Petean a văzut al doilea cartonaș galben într-un interval de numai 22 de minute, ambele avertismente fiind pentru faulturi.

Gloria Buzău: Stoicescu – Vlaicu, Bârsănel, Dăniță, B. Dumitru – Pușcașu, Mihăescu (min. 84 Abba)- G. Ion (min. 65 S. Moise), Bobe, Burlacu (min. 61 Crețu)- Pantelie. Antrenor: Viorel Ion

CF Brăila: Comănescu – Petean, Spiridon, L. Ivan, Necoară – Roșu, Ochia, R. Neagoe (min. 67 Ad. Câmpeanu), S. Frunză – Cl. Ionescu (min. 79 B. Spătaru), Cazan (min. 67 G. Iordache). Antrenor: Alin Pânzaru.

Celelalte rezultate înregistrate în această etapă au fost:

Rapid CFR Suceava – Farul Constanța 3-0 (1-0)
Dunărea Galați – CSMS Iași 0-4 (0-1), Gabriel Bosoi a fost rezervă la oaspeți.

Unirea Slobozia – SC Bacău.

Teoretic, CF Brăila încă mai are șanse matematice să termine pe locul 6 sezonul regulat, dar pentru asta trebuie să câștige ultimele două meciuri, iar la Bacău să se impună la două goluri diferență. Dacă aceste condiții ar fi îndeplinite ar mai trebui ca Gloria Buzău să nu obțină mai mult de un punct în ultimele două etape, în deplasare la Clinceni și acasă cu CSMS Iași, SC Bacău să piardă la Slobozia, iar Unirea Târlungeni să nu câștige în ultima etapă acasă cu FC Clinceni.