Pugiliștii de la CSM Brăila au câștigat 3 medalii la campionatele naționale de box pentru juniori

Săptămâna trecută, Brăila a fost gazda campionatului național de box pentru juniori, competiție la care au participat 143 de sportivi, la 13 categorii de greutate, cu 130 de dispute în ring. Sportivii de la CSM Brăila au cucerit trei medalii, una de aur, una de argint și una de bronz.

La categoria 66 kg, Eduard Petrică Muset, de la CSM Brăila, a câștigat medalia de aur după ce l-a învins în finală pe zălăuanul Cristian Daniel Terec, decizie la puncte 5-0 (29-27, 30-26, 30-26, 29-27, 30-26). Pugilistul născut în comuna Baia, județul Suceava, este legitimat la CSM Brăila și este pregătit de antrenorii George Perţea şi Bogdan Dobrescu.

La categoria 70 kg, Eduard Marian Mușat, legitimat la CSM Brăila unde este pregătit de antrenorii George Perţea şi Bogdan Dobrescu, a fost învins în finală, decizie la puncte 5-0 (30-26, 30-25, 30-26, 30-25, 30-26), în cea mai slabă prestație a sa.

La categoria 63 kg, Florin Dragoș Frâncu a câștigat medalia de bronz după ce a fot învins în semifinale de ieșeanul Ionuț Roman, cel care avea să devină și campionul național al categoriei.