Programul manifestarilor de Zilele Brailei 15-16 august 2015

Ziua Marinei
Ziua Marinei

Brăilenii sunt invitaţi să participe la cea de a IX-a ediţie a manifestării Zilele Municipiului Brăila. Autorităţile locale îşi doresc ca ediţia din acest an să fie parte integrantă a programului „Brăila – Capitală Europeană a Culturii 2021”, aducând un plus de diversitate şi acţiuni recreative. Bere Gratis, Porto Franco Band, Out of Signal, Grupul Youvenis, Tomaselli Blues Band şi Mioara Velicu sunt doar câţiva dintre artiştii care vor petrece alături de brăileni la Zilele Municipiului.

Programul ultimelor două zile dedicate sărbătorii Zilei Marinei și a Zilelor Municipiului Brăila este următorul:

Sâmbătă, 15 August

Esplanada Dunării – Ziua Marinei
Ora 09.00 – Întâmpinarea invitaţilor; Ridicarea pavilionului, geacului şi a marelui pavoaz; Trecerea în revistă a navelor şi felicitarea echipajelor; Ceremonialul religios; Lansarea la apă a ancorei de flori; Parada navală militară; Exerciţii navale; Parada navelor civile
Ora 11.00 – „Competiţia anuală de canotci 10Â1 Brăila – Galaţi”, un concept dezvoltat de Asociaţia „Ivan Patzaichin – Mila 23” pe Dunăre, în parteneriat cu Primăria Municipiului Brăila
Ora 11.10 – Sosirea zeului „Neptun”, botezul marinarilor, deschiderea concursurilor şi jocurilor marinăreşti; concursuri de bărci; jocuri pe apă: porcul la şcondru şi vânătoarea de raţe
Ora 12.45 – Închiderea jocurilor şi concursurilor marinăreşti. Retragerea Zeului „Neptun”

Parcul Monument
Ora 9.00 – Atelierele Cercetaşii României – Club Brăila -„Ambarcaţiunile ce navighează pe Dunăre”
Ora 10.00 – „Ursul păcălit de vulpe” – Teatrul pentru Copii şi Tineret ” Aşchiuţă „, Piteşti
Ora 11.00 -„Punguţa cu doi bani”-Teatrul Rm.Vâlcea
Ora 18.00 – „D-ale lui Păcală”- Teatrul de Copii” Ciufulici ” Ploieşti
Ora 18.30 – Concert – Asociaţia „Voces Concordiae”
Ora 19.30 – Spectacol „Steluţe Dunărene”

Catedrala „Naşterea Domnului”
Ora 10.00 – Concert de muzică religioasă susţinut de Corul „Trison” al Şcolii Populare de Arte”Vespasian Lungu”

Grădina Mare
Ora 9.00 – Atelierele Cercetaşii României – Club Brăila -„Ambarcaţiunile ce navighează pe Dunăre”
Ora 10.00 – „O călătorie cu surprize” – Teatrul „Căluţul de mare”, Constanţa
Ora 11.30 – Concert de Fanfară – Muzica Militară a Garnizoanei Brăila, col. Petrea Gogu
Ora 20.00 – Concert de pop, rock, blues, jazz – Porto Franco Band, Out Of Signal, Grupul Youvenis, Tomaselli Blues Band

Parcarea Brăila Mall
Ora 17.00 – Demonstraţii de îndemânare auto cu maşinile de epocă

Parcul Lacu Dulce
Ora 1700 – Concurs interjudeţean de karting „AŞII VOLANULUI”- proba de îndemânare

Esplanada de la Faleza Dunării
Ora 19.00 – Program de Muzică Populară – Marta Oprea, Raluca Bobe, Andra Fusaru, Maria Ciocan, Ansamblul „BAŞTINA” din Republica Moldova şi Artistul Poporului Tudor Ungureanu, Mioara Velicu

Piaţeta Lyra – proiecţie film românesc
Ora 21.00 – „Nea Mărin Miliardar”. Cu: Amza Pellea, Draga Olteanu Matei, Jean Constantin, Ştefan Mihăilescu Brăila, Sebastian Papaiani, Stela Popescu, Ştefan Bănică, Puiu Călinescu, Mihai Mălaimare, Rodica Mandache, Colea Răutu

Duminică – 16 August

Parcul Lacu Dulce

Ora 10.00 – Concurs interjudeţean de karting „AŞII VOLANULUI”- proba de viteză pe circuit

Grădina Mare
Ora 10.00 – „D-ale lui Păcală” – Teatrul de Copii „Ciufulici” Ploieşti ;
Ora 12.00 – „Bagheta Magică”, Teatrul „M. Filotti”

Parcul Monument
Ora 9.00 – Atelierele Cercetaşii României – Club Brăila -„Ambarcaţiunile ce navighează pe Dunăre”
Ora 11.00 – „Ursul păcălit de vulpe” – Teatrul de Păpuşi „Cărăbuş” Brăila
Ora 18.30 – Atelierele Cercetaşii României

Parcul „Caporal Muşat” – Ciocîrlia
Ora 11.30 – Concert – Asociaţia „Voces Concordiae”

Piaţeta Lyra – proiecţie film românesc
Ora 21.00 – „Astă-seară dansăm în familie”. Cu: Sebastian Papaiani, Dem Rădulescu, Violeta Andrei, Vasilica Tastaman, Ştefan Mihăilescu-Brăila, Stela Popescu, Draga Olteanu Matei, Ioana Bulcă, Rodica Mandache, Geo Saizescu.

Faleza Dunării
Ora 19.00 – Program de Muzică Pop Dance şi Pop Rock: Doru Ciutacu, Grupul „Steluţe Dunărene”, Trupa Antic, Laura Stoian, Sore, Bere Gratis.
Ora 22.30 – Jocuri de artificii

Sunetul şi back line-ul sunt asigurate de Casa Municipală de Cultură, Centrul de Creaţie şi Şcoala Populară de Arte „Vespasian Lungu”.

Exit mobile version