Programul evenimentelor organizate de Zilele Brăilei

Primăria municipiului Brăila a pregătit și un program variat, dar cu cheltuieli minime și unele restricții, pentru sărbătorirea Zilelor municipiului Brăila.

În cadrul festivităților dedicate Zilei Marinei nu vor mai avea loc jocurile marinărești și de asemenea, brăilenii nu vor putea consuma mici și bere la terase pe faleză, așa cum făceau în trecut. Nu vor lipsi însă căsuțele meșterilor populari și tonetele cu dulciuri.

Programul este următorul:

9– 15 august 2021 – Strada Mihai Eminescu – Târgul Național al Anticarilor și Buchiniștilor

10-16 august 2021 – Brăila Mall – Expoziție de navomodele și obiecte marinărești; Prezentare ofertă educațională; Prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale; Fotografii în cadru cu specific marinăresc

12 – 15 august 2021 – Faleza Dunării – Târgul Meșterilor Populari

11 – 13 august 2021 – Faleza Dunării – ora 19.00 –  Spectacol Folcloric „LINĂ CHIRALINĂ”

MIERCURI, 11 AUGUST

CNIPT Brăila – ora 11.00 – Concurs de șah „Brăila – Orașul cu Salcâmi”

Grădina Publică – ora 18.30 – Teatru pentru copii „MAȘINUȚA CU POVEȘTI” – Teatrul „Anton Pann”, Rm. Vâlcea

Parcul Monument – ora 18.30 – Teatru pentru copii „RĂMĂȘAGUL LUI PĂCALĂ” – Teatrul pentru Copii și Tineret  „Vasilache”, Botoșani

Faleza Dunării – 19.00 – Spectacol Folcloric „LINĂ CHIRALINĂ”

JOI, 12 AUGUST

CNIPT Brăila – ora 11.00 – Concurs de șah „Brăila – Orașul cu Salcâmi”

Grădina Publică:

-ora 11.30 – Teatru pentru copii „RĂMĂȘAGUL LUI PĂCALĂ” – Teatrul pentru Copii și Tineret  „Vasilache”, Botoșani

-ora 18.30 – Teatru pentru copii „CAPRA CU TREI IEZI” – Ateneul Național din Iași

Parcul Monument:

-ora 11.30 – Teatru pentru copii „MAȘINUȚA CU POVEȘTI” – Teatrul „Anton Pann”, Rm. Vâlcea

-ora 19.15 – „Pedalăm și salvăm planeta”  – Concurs de biciclete, trotinete, role

-ora 18.30 – Teatru pentru copii „FATA MOȘULUI ȘI FATA BABEI” – Teatrul „Alexandru Davila”, Pitești

-ora 21.00 – Proiecție film de animație ABIFF

Faleza Dunării – ora 19.00 – Spectacol Folcloric „LINĂ CHIRALINĂ”

VINERI, 13 AUGUST

19.00 – Parada Portului Popular: Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Independenței – Faleza Dunării

CNIPT Brăila – ora 11.00 – Concurs de șah „Brăila – Orașul cu Salcâmi”

Grădina Publică:

-ora 09.00 – Festivitate de Premiere 50 de ani de căsnicie

-ora 10.00 – Concert de Promenadă -Asociația Culturală Voces Concordiae

-ora 11.30 – Teatru pentru copii „FATA MOȘULUI ȘI FATA BABEI” – Teatrul „Alexandru Davila”, Pitești

-ora 17.30 – Teatru pentru copii „HAI LA DRUM SPRE PHANTARUN” – Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”, Chișinău

-ora 20.30 – JAZZ&BLUES IN THE PARK – THE NIGHTLOSERS și ARYA BAND QUARTET

Parcul Monument:

-ora 11.30 -Teatru pentru copii „PERIPEȚIILE … DOMNULUI GOE” – Teatrul de Păpuși Brăila

-ora 18.30 – Teatru pentru copii „NORIȘOR” – Teatrul Republican Muzical Dramatic „B.P.Hasdeu”, Cahul

-ora 21.00 – Caravana Filmului Românesc- CODIN

Faleza Dunării – 19.00 – Spectacol Folcloric „LINĂ CHIRALINĂ”

SÂMBĂTĂ, 14 AUGUST

18.30 – Parada Mașinilor de Epocă: Brăila Mall – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Calea Galați – Bld. Al. I. Cuza– Str. Gării- Bld. Dorobanți – Bariera Călărași – Calea Călărașilor – Parcarea Primăriei

18.00 -Teatru pentru copii „ CEI TREI PURCELUȘI” – Teatrul de Păpuși Brăila

Parcul Monument (scena de piatră):

-ora 11.00 -Teatru pentru copii „HAI LA DRUM SPRE PHANTARUN” – Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”  Chișinău

-ora 13.00 – Concert de Promenadă – Muzica Militară a Garnizoarei Brăila

-ora 15.00 – Concurs Național de Karting

-ora 18.30 – Teatru pentru copii  „CÂNTĂREȚII DIN BREMEN” Teatrul pentru Copii și Tineret COLIBRI  Craiova

-ora 21.00 – Caravana Filmului Românesc –TITANIC VALS

Grădina Publică:

-ora 11.30 – Teatru pentru copii „NORIȘOR” – Teatrul Republican Muzical Dramatic „B.P.Hasdeu” Cahul

-ora 18.00 – Teatru pentru copii  „SCUFIȚA ROȘIE” – Teatrul Municipal „Bacovia” Bacău

Faleza Dunării:

-ora 10.00 – ”Ziua Porților Deschise”: Prezentarea navelor, armamentului și tehnicii din dotare  a Flotilei Fluviale; vizitarea navelor militare

-ora 11.00 – Concurs de șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”

-ora 18.00 – Comunitatea Elenă-Brăila, Ansamblul „Parnassos”

-ora 18.30 – Grupul Vocal „Nuferii Albi” din Jurilovca și Comunitatea Rușilor Lipoveni din Brăila

-ora 19.00 – TRUPA NORD

-ora 19.30 – ANTIC

-ora 20.00 – Prezentarea Echipei de Handbal H.C. Dunărea

-ora 20.30 – MAGDALENA DUȚU

-ora 21.00 – TAXI

-ora 22.00 – HOLOGRAF

DUMINICĂ, 15 AUGUST

Parcul Monument (rondou):

-ora 09.00 – Concurs Național de Karting

-ora 11.30 – Teatru pentru copii “SCUFIȚA ROȘIE” – Teatrul Municipal „Bacovia” Bacău

-ora 21.00 – Caravana Filmului Românesc – Avanpremieră film de animație, AVENTURILE LUI ȚUȚU

Grădina Publică – 11.30 – Teatru pentru copii „CÂNTĂREȚII DIN BREMEN” – Teatrul pentru Copii și Tineret COLIBRI   Craiova

Primărie

10.00 – Expoziția mașinilor de epocă

18.00 – Premierea Concursului de Șah „Brăila – Orașul cu Salcâmi”.

20.00 – Retragerea cu torțe – Muzica Militară a Garnizoanei Brăila și Flotila

Fluvială: Calea Călărașilor – Barieră – Ansamblul Comemorativ al Eroilor  Neamului

Faleza Dunării

10.00 – Ziua Marinei Române

Intonarea imnului. Salutul celor 20 de salve de tun. Parada navelor.

18.30 – Valentina Enea

18.40 – Ansamblul de Dansuri populare PANDELAȘUL

19.10 – Ansamblurile „Pandora Junior” și „Pandora” ale Asociației Culturale Filo – Elene „Eleftheria” Brăila

19.40 – Maria Ciocan

20.00 – JAMPA ORCHESTRA

21.00 – RANDI

22.00 – LOREDANA

22.45 – ARTIFICII ȘI LASERE

Exit mobile version