HC Dunărea Brăila Div A învinsă în deplasarea de la Unirea Slobozia cu 30-26

Miercuri, 23 noiembrie, în Sala „Andreea Nica” din Slobozia, echipa de Divizie A a Dunării Brăila a întâlnit pe Unirea Slobozia, în etapa a 8-a a campionatului Diviziei A seria A la handbal feminin. Unirea Slobozia a câștigat cu 30-26 (15-12).

Gazdele au condus cu 2-0 și 4-1, dar fetele antrenate de Cristi Preda au revenit și au egalat la 5 în minutul 14. Gazdele s-au desprins din nou, dra din nou handbalistele de la Brăila au revenit în joc și au trecut la conducere, 9-10. Până la pauză echipa gazdă a întors rezultatul și Slobozia a intrat la vestiare în avantaj de 3 goluri, scor 15-12.

După pauză, Brăila a marcat primul gol prin Neacșu, dra în minutul 42 Unirea Slobozia a reulit să se distanțeze la 6 goluri, scor 22-16. Până spre final diferența de pe tabelă s-a menținut la 5-6 goluri, iar în minutul 59 HC Dunărea Div A a reușit să refacă diferența de 3 goluri de la pauză, după un gol marcat de Ioniță. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Slobozia, prin Claudia Gheorghe, stabilind rezultatul final, 30-26.

Pentru HC Dunărea Brăila Div A au marcat: Ștefania epureanu -7 goluri, Bianca Neacșu -4, Antonia Mazilu -4, Teodora Ababei -3, Ana -Maria Gavrilă -3, Laura Surdu -2, Mirabela coteț -1, Adelina Iordache -1, Analisa Ioniță -1.

După 8 etape, HC Dunărea Brăila Div A se află pe locul 4, cu 15 puncte din 7 meciuri jucate. În etapa următoare handbalistele de la Brăila vor juca pe teren propriu, sâmbătă, 26 noiembrie, de la ora 13.00, cu ACS Scoala 181 SSP București.