Dunărea Brăila și CSM București se vor întâlni în finala Cupei României la handbal feminin

Sâmbătă, 20 aprilie, s-au jucat meciurile din semifinalele Final 4 a Cupei României la handbal feminin, competiție găzduită de Sala Polivalentă ”Danubius” din Brăila. În primul meci, CSM București a câștigat cu 27-23 (16-10) meciul cu CS Rapid București și s-a calificat în finală. În al doilea meci, între HC Dunărea Brăila și CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud, a fost nevoie de prelungiri pentru a fi stabilită echipa finalistă. După primele 60 de minute de joc scorul a fost egal 31-31, după ce la pauză fetele lui Jan Leslie Lund au condus cu 18-16. În prelungiri, HC Dunărea a marcat de 5 ori, iar Bistrița doar de patru ori și rezultatul final a fost 36-35 pentru Brăila, care va juca finala mare cu CSM București, duminică, 21 aprilie, de la ora 15.00. Duminică, de la ora 12.30, se va juca finala mică, între Rapid București și Gloria Bistrița Năsăud.

CSM București a dominat aproape în totalitate meciul după ce Rapid a deschis scorul și a condus apoi și cu 1-2, în minutul 4. În minutul Neagu a marcat pentru 5-2, însă Rapid a avut o revenire și a preluat conducerea, 7-8 în minutul 19. După 9-9 în minutul 21, CSM București s-a distanțat la 6 goluri până la pauză, scor 16-10. După pauză Rapid a marcat primul gol, dar CSM s-a distanțat la 8 goluri, 20-12 în minutul 37, apoi la 9 goluri, 23-14, în minutul 45. De la 24-15 Rapid a redus handicapul la 4 goluri, 24-20, în minutul 51. În minutul 55, la scorul de 26-21, Cristina Neagu a fost lovită cu cotul în față de Kassoma, când jucătoarea Rapidului a lăsat brațele jos după aruncarea Cristinei, iar aceasta s-a ales cu o lovitură la nas și i s-a învinețit și ochiul drept. În minutul 58, Kobylinska, împinsă de Korsos, i-a căzut pe picior angolezei Kassoma, provocându-i acesteia o accidentare la genunchi. Meciul s-a terminat cu scorul de 27-23.

CSM București: Glauser, Davidsen – Neagu 6 (2 din 7m), Zaadi 4, Ostergaard 4, Omoregie 3, Flippes 3, Dindiligan 2, Ingstad 2, Pintea 2, Arntzen 1, Mihai, Rotaru, Gutierrez, Kobylinska. Antrenor: Adrian Vasile.

Rapid București: Ciucă, Șandru – Korsos 8 (4 din 7m), O. Kanor 5, Kassoma 3, Ilie 3, L. Kanor 1, Ostase 1, Fernandez 1, Badea 1, Buceschi, Lopez, Gonzalez, Janjusevic, Raicevic. Antrenor: David Ginesta.

A doua semifinală, între HC Dunărea Brăila și CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud, a fost mult mai echilibrată și spectaculoasă, câștigătoarea fiind decisă după două reprize de prelungiri. Bistrița a început mai bine și a condus cu 2-0 și 3-1, dar după 6-4 în minutul 10, Dunărea a egalat rapid cu golurile marcate de Jezic și Liscevic. istrița a revenit la conducere și a avut chiar 3 goluri, 13-10 în minutul 21. Brăila a trecut la conducere în minutul 26, după golul de 14-15 marcat de Gomes da Rocha. Niomba a egalat la 15, apoi Gonzalez a înscris de două ori pentru Dunărea și echipa brăileană a avut prima dată două goluri avantaj, 15-17. La pauză a fost 16-18.

Liscevic a marcat primul gol din repriza a doua, în minutul 33, apoi Bistrița a înscris de 3 ori și a egalat la 19. În minutul 36 Gonzalez a marcat pentru 19-20, iar următoarele 7 minute au fost de coșmar pentru echipa brăileană, care a primit 7 goluri și a marcat doar o dată, iar Gloria conducea cu 26-21. Da Rocha a ratat o aruncare de la 7 metri, apoi Niomba a ratat șansa de a duce echipa lui Pera la 6 goluri avantaj, iar Brăila a reușit să se remonteze și să egaleze la 29 în minutul 56. Bulatovic a marcat pentru Bistrița, iar Brăila a trecut în avantaj prin golurile marcate de Gomes da Rocha și Gonzalez. Cu 5 secunde înaintea finalului Bazaliu a marcat cu o aruncare de peste 9 metri și a egalat la 31, ducând meciul în prelungiri.

În prima repriză de prelungiri s-au marcat doar 3 goluri, două în dreptul Dunării, prin Zivkovic și Gonzalez, iar Bistrița a înscris doar o dată, prin Bazaliu. Mbengue Rodriguez a egalat la 33, în minutul 66. Două goluri marcate de Liscevic au dus Brăila din nou la un avantaj de două goluri, scor 33-35. Laslo a marcat apoi din aruncare de la 7 metri, dar la câteva secunde Kanaval a refăcut avantajul de două goluri al Dunării. De Araujo Frossard a marcat apoi pentru Bistrița și în ultimul minut s-a intrat cu Brăila în atac. Da Rocha a trimis o pasă în aut, cu 41 de secunde înaintea finalului și a dat Bistriței șansa de a egala. Niomba a văzut poarta Brăilei goală și a aruncat de la centrul terenului, dar Jezic, care nu a făcut un meci foarte grozav, a avut o intervenție de calificare în finală, sărind să oprească mingea din drumul spre gol. Croata a reușit să trimită mingea în corner. Niomba a repus din colțul terenului și cu 3 secunde înaintea finalului reprizei a doua de prelungiri mingea a ajuns la Cristina Laslo, dar aceasta a fost faultată de Jezic, iar aruncarea de la 9 metri, cu zid, a fost trimisă de Bazaliu în brațele jucătoarelor de la Dunărea.

Dunărea: Trusova, Șerban – Gonzalez 8, Liscevic 7, Gomes 6 (2 din 7m), Quintino 5, Jezic 3, Kanaval 3, Zivkovic 2 (2 din 7m), Araujo 1, Popa 1, Schmelzer, Lupei. Antrenor: Jan Leslie.

Gloria: De Arruda, Babovic – Laslo 7 (4 din 7m), Mbengue 7, Tamires 5, Bazaliu 5, Bulatovic 4, Dincă 2, Pristăvița 2, Niombla 1, Seraficeanu 1, Moesgaard 1, Posavec. Antrenor: Florentin Pera.