CLM Brăila a aprobat premierea a 42 de elevi care au obținut medalii și premii la olimpiadele școlare și competițiile sportive naționale și internaționale

În ședința CLM din data de 28 noiembrie a fost aprobată suma de 116.800 lei din bugetul local al Municipiului Brăila pe anul 2023, pentru acordarea de stimulente financiare elevilor care au obținut medalii și premii la olimpiadele școlare și competițiile sportive naționale și internaționale, în anul școlar 2022-2023 și cadrelor didactice care s-au ocupat de pregătirea acestora. Proiectul a fost adoptat cu votul tuturor consilierilor prezenți la acel moment în sală sau online, prin platforma ZOOM.

Anul acesta vor fi premiați 3 elevi de la Colegiul Nicolae Bălcescu, dintre care unul cu premiu internațional, 10 elevi de la Colegiul Gh. Munteanu Murgoci, dintre care doi cu premii internaționale, 3 elevi de la Liceul de arte Hariclea Darclee, un elev de la Colegiul D. P. Perpessicius. Cei mai mulți elevi premiați sunt de la Liceul cu Program Sportiv Brăila, cu 24 de elevi, toți la atletism. De asemenea, vor mai fi premiați câte un elev de la școlile gimnaziala I. L. Caragiale și Al. S. Pușkin.

Lista stimulentelor financiare acordate elevilor care au obținut medalii și premii, la olimpiadele școlare și competițiile sportive, naționale și internaționale, în anul școlar 2022-2023, și cadrelor didactice care s-au ocupat de pregătirea acestora:

NR. CRT.NUME Șl PRENUME ELEV/ CADRU DIDACTICPREMIU OBȚINUTDISCIPLINAVALOARE PREMIU (NR. UNITĂȚI x VALOARE UNITATE)
l. Cole iul National „Nicolae Bălcescu”  
1.1 Elevi  
l.Madadi DariaInternațional – locul 3Limba Engleză6 x 800 = 4.800
2.Cândea Roxana MihaelaNațional – locul ILimba Germană modernă3 x 800 = 2.400
3.Mihalcea Rareș GeorgianNational – locul 3Limba GermanăI x 800 = 800
Total Elevi 10 x 800 = 8.000
1.2 Cadre Didactice  
l.Mocanu LuminitaInternational – locul 3Limba Engleză3 x 800 = 2.400
2.Pîrlog Carmen FlorentinaNațional – locul I
Național – locul 3
Limba Germană modernă Limba Germană1,5x 800 = 1.200
0,5x 800 = 400
Total Cadre Didactice 5 x 800 = 4.000
Total Cole iul National „Nicolae Bălcescu” 15 x800= 12.000
2. Colegiul National „Gheorghe Munteanu Murgoci”  
2.1 Elevi  
IPopîrtac Amalia MarinaInternațional – locul 2Limba Engleză6 x 800 = 4.800
2.Stoian Radu IoanInternational – medalie de bronzAstronomie6 x 800 = 4.800
3.lacomi Angelo MariusNațional – locul ILimba rusă modernă3 x 800 = 2.400
4.Bariz Elena TeodoraNational – locul 2Limba rusă2x  800   = 1.600
5.Bunea Andrei-CristianNational – locul 3Geo rafieI x 800 = 800
6.Butnaru Maria RoxanaNational – locul 3Limba En leză1 x  800  = 800
7.
8.
Toică Alexandra

Răducan Andrei Florin
Național locul 3

National – locul 3
Religie – cult ortodox de rit vechi
Limba română
1 x 800 – 800

1×800=800
9.Sipică Maria Elena Național – locul I – echipe 
Tehnologia Informatiei1,5x 800 1.200
IO.Roșioru Gabriel SebastianNational – locul I – echipeTehnologia Informației1,5x 800 = 1.200
Total Elevi 24 x 800 = 19.200
2.2 Cadre Didactice  
l.Mortu MonicaInternational – locul 2Limba Engleză3 x 800 = 2.400
2.Chirsanov MihaiNațional – locul ILimba rusă modernă1.5x 800 = 1.200
3.Novac Simona PaulaNational – locul 3Geografie1x 800 = 400
 NR. CRT.NUME Șl PRENUME ELEV/ CADRU DIDACTICPREMIU OBȚINUTVALOARE PREMIU (NR. UNITĂȚI x VALOARE UNITATE)
4.Crăciun MarianaNational locul 3Limba Engleză0,5x 800 = 400
5.Vasiliu GabrielaNational – locul 3Limba română0,5 x 800 = 400
6.Marin FlorinaNational – locul l- echipe National – locul l- echipeTehnologia Informatiei Tehnologia Informației0,75 X 800 = 600 0,75 x 800 – 600
7.Pruș PaulNațional – locul l- echipe National – locul l- echipeTehnologia Informatiei Tehnologia Informatiei0,75 x 800 – 600 0,75 x 800 = 600
8.Iosif MimiNațional – locul l- echipe Național – locul l- echipeTehnologia Informației Tehnologia Informatiei0,75 x 800 – 600 0375 X 800 -600
Total Cadre Didactice 10,5 x 800 – 8.400
Total Colegiul Na!ional „ Gheorghe Munteana Murgoci”      34,5x      = 27.600
3. Cole iul Na •onal Peda ocic „Dumitru Panaitescu Per essicius”  
3.1 Elevi  
l.Bobotan Andreea OanaNațional – locul 3Lingvistică2 x (1 x 800) –
Total Elevi 2 x 800 = 1.600
3.2 Cadre Didactice  
l.Vasile Florentina GabrielaNațional – locul 3Lingvistică2 X (0,5 X 800) = 800
Total Cadre Didactice 1 x 800 = 800
Total Cole iul National Peda ocic „Dumitru Panaitescu Per essicius ” 3 x 800 = 2.400
4. Liceul de Arte „Hariclea Darclee”  
4.1 Elevi  
l.Vodeanov VitaliNațional – locul 2Limba rusă modernă2 x 800 1.600
2Baciu Anda ȘtefaniaNațional – locul 2Studii Teoretice Muzicale2 x 800 = 1.600
3.Radu Ioniță AdrianNational – locul 2Religie – cultul ortodox de rit vechi2 x 800 = 1.600
Total Elevi 6 x 800 = 4.800
4.2 Cadre Didactice  
1.Iosif CojocaruNațional – locul 2Studii Teoretice Muzicale     I x        = 800
2Chirsanov MihaiNațional – locul 2Limba rusă modernăl x 800 = 800
3.Trifan StefanNational – locul 3Chitară0,5 x 800 = 400
4.Gurou AlexandraNațional – locul 3Ch itară0,5 X 800 = 400
Total Cadre Didactice 3 x 800 = 2.400
Total Liceul de Arte „Hariclea Darclee”    9 x            7.200
5. Liceul cu Pro ram S ortiv  
5.1 Elevi  
l .Balaban Cosmina DenisaNational – locul IAtletism3 x 800 -2.400
2.Techiu DariusNa ional – locul IAtletism3 x 800 = 2.400
 NR. CRT.NUME $1 PRENUME ELEV/ CADRU DIDACTICPREMIU OBTINUTDISCIPLINAVALOARE PREMIU (NR. UNITÄTI x VALOARE UNITATE) 
3.Pastramä Nadia MiaNational – locul 1Atletism3 x 800 = 2.400 
4.Barbu SafiraNational – locul IAtletism3 x 800 -2.400 
5.Manta Albert Geor eNational – locul IAtletism3 x 800 = 2.400 
6.Dre tu tefanNational – loculAtletism3 x 800 = 2,400 
7.Bumbelea Andrei loanNational – locul IAtletism3 x 800 2.400 
8.Hacin lanis tefanNa ional – locul IAtletism3 x 800 = 2.400 
9.Bunea Paver CätälinNational – locul 2Atletism2 x 800 = 1.600 
10.Gheosu David AntonioNational – locul 2Atletism2 x 800= 1.600 
I lToma Damian Geor ianNational – locul 2Atletism2 x 800 – 1.600 
12.Sotu Silviu loanNational – locul 2Atletism   2 x            1.600 
13.Sirbu Mario Geor ianNational – locul 2Atletism2 x 800 – 600 
14.temnescu Räzvan MihäitäNational – locul 3AtletismI x 800 = 800 
15.Cretu Eva MariaNational – locul 3Atletism      I x         = 800 
16.Moise Cosmin AndreiNational – locul I – tafetäAtletismx 800 = 1.200 
17.Bifor Matei FlorentinNational – locul I – tafetäAtletismx 800 1200 
18.Voncilä Räzvan tefanNational – locul I – tafetäAtletism    x        = 1.200 
19.Neac u Denis GabrielNational – locul I – tafetäAtletismx 800 = 1.200 
20.Smeu Andrei EwenNational – locul 1 – tafetäAtletism    x        = 1.200 
21.Rusen Fabian StefänelNational – locul I – tafetäAtletism    x            1.200 
22.Balaban Denis ValentinNational locul I stafetäAtletismx 800 – 1.200 
23.Simon Rare AndreiNational locul I      tafetäAtletism    x            1.200 
24.Rabenreither Valentin AdamNational – locul 2 – tafetäAtletism= 800 
Total Elevi49 x 800 – 39.200 
5.2 Cadre Didactice 
1Ilie FlorinelNational – locul I National – locul I National – locul I National – locul I National – locul 2 National locul I – *tafetä National – locul I – stafetäAtletism AtletismX 800 – 1.200 x 800 1.200 x 800 = 1.200 x 800 1.200 I x 800 – 800 0,75 x 800 – 600 0,75 x 800 = 600 
2.lorga NicolaeNational – locul I National – Jocul I National – locul 2Atletism Atletism Atletismx 800 = 1.200 x 800 = 1.200 1 x 800= 800 
3.lonescu FänelNational – locul I National – locul I National – locul I – tafetäAtletism Atletism Atletismx 800 = 1.200 x 800 = 1.200 0,75 X 800 – 600 
4.Anton AnielaNational locul 2 National – locul 2 National – locul I – stafetä     1            800 1 x 800 800 0,75 x 800 = 600 
5.Lazär SicaNational – locul 2 National – locul I – tafetä I x 800 – 800 0,75 x 800 = 600 
6.Gorciac LuizaNational locul 3 National – locul 3 National – locul 2 – stafetä x 800 = 400 x 800 = 400 x 800 = 400 
7.Roatä NicuNational – locul I – $tafetä National – locul I – stafetä National – locul I – stafetäAtletism Atletism Atletism0,75 X 800 = 600 0,75 x 800 = 600 0,75 x 800 – 600 
  CRT.NUME Șl PRENUME ELEV/ CADRU DIDACTICPREMIU OBȚINUTDISCIPLINAVALOARE PREMIU (NR. UNITĂȚI x VALOARE UNITATE)
Total Cadre Didactice 24,50 x 800 = 19.600
Total Liceul cu Program Sportiv 73,50 x800= 58.800
6. Scoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”  
6.1 Cadre Didactice  
l .Iacob LilianaInternațional – medalie de bronzAstronomie3 x 800 = 2.400
Total Cadre Didactice 3 x 800 = 2.400
Total Scoala Gimnazială „Alexandm Ioan Cuza” 3 x 800 = 2.400
Z Scoala Gimnazială „Ion Luca Cara iale”  
7.1 Elevi  
l.Mardale Anna TeodoraNational – locul 3ChitarăI x 800 = 800
Total Elevi 1 x 800 – 800
Total coala Gimnazială „Ion Luca Cara iale” 1 x 800 = 800
8. coala Gimnazială „Aleksandr Ser heevici Puskin ”  
8.1 Elevi  
l .Bochlach YelizavetaNa ional – locul ILimba rusă maternă3 X 800 = 2.400
Total Elevi 3 x 800 = 2.400
8.2 Cadre Didactice  
l.Ștefan MariaNațional – locul I Na ional – locul 2Limba rusă maternă Limba rusăx 800 = 1.200 1 800- 800
2.Milea MariaNațional – locul 2 Național – locul 3Religie – cultul ortodox de rit vechi Religie – cultul ortodox de rit vechiI x 800 = 800 X 800 = 400
Total Cadre Didactice 4 x 800 = 3.200
Total Scoala Gimnazială „Aleksandr Ser heevici Puskin ”    7 x             5.600
TOTAL GENERAL 146 x 800 = 116.800
Exit mobile version