Andrei Ciubotariu, antrenorul echipei de baschet U14 de la Cuza Pirates Brăila, este antrenorul naționalei U14 care va reprezenta România la FIBA Europe Youth Development Fund

Sala Polivalentă din Drobeta Turnu Severin va găzdui, în perioada 3-7 aprilie, turneul internațional U14 din cadrul programului FIBA Europe Youth Development Fund, baschetul juvenil romanesc fiind reprezentat atât in întrecerea feminină, cat si in cea masculina. Unul dintre antrenorii echipei de băieți este Andrei Ciubotariu, antrenorul echipei de U14 de la ACS Cuza Pirates Brăila.

La startul întrecerilor vor fi prezente, cum a fost și la celelalte turnee derulate prin programul finanțat de FIBA Europe YDF, cate cinci selecționate, echipele României urmând sa se confrunte cu Turcia, Bulgaria, Kosovo si Macedonia de Nord.

Sportivii generației 2010 care vor reprezenta România la turneul de la Drobeta Turnu Severin sunt:

România (masculin)
1. Lapuste Sebastian – U-BT Cluj Napoca
2. Vladeanu Robert – Stomart Iasi
3. Zanchettin Enrico – CSS Deva
4. Mucuta Chivu Tudor – CS Valcea 1924
5. Mihalachi Vlad – Fly OC Constanta
6. Ghisoi Mihai – Galactica Brasov
7. Dusan Radu – UVT Timisoara
8. Cehan Albert – Dan Dacian Bucuresti
9. Hategan Alexandru – U-BT Cluj Napoca
10. Vomir Bizo – U-BT Cluj Napoca
11. Spaloghe Vlad – Laguna Bucuresti
12. Coman Razvan – Laguna Bucuresti
13. Balogh Viktor – CSM Oradea
14. Selesi Ianis – LPS Bihorul Oradea

Antrenori: Ciubotariu Andrei – Cuza Pirates Braila , Ispas Bogdan – Stomart Iasi

Romania (feminin)
1. Benedic Iringo – KSE Targu Secuiesc
2. Zane Natalia – CSM Ploiesti
3. Todor Barbara – KSE Targu Secuiesc
4. Cotovanu Ana Maria – CSS Unirea Iasi
5. Margineanu Irina – CS Olimpia Bucuresti
6. Stan Bianca – CSM Bucuresti
7. Costan Sofia – Rookies Oradea
8. Roman Eva – Gloria Arad
9. Tomescu Denisa – CN Mihai Eminescu Oradea
10. Nitescu Sara – CSS Targoviste
11. Csosz Orsolya – CSS Sfantu Gheorghe
12. Salagean Mara – Ralph Brasov
13. Ungureanu Carina – CS Campina
14. Gradinariu Mara – Stomart Iasi

Antrenori: Maxim Mihaela – NBS Cluj-Napoca, Dochia Liviu – CS Câmpina

Programul jocurilor este următorul:

03.04.2024
14:00 – Bulgaria F – Kosovo F
16:00 – Bulgaria M – Kosovo M
18:00 – Romania F – Macedonia de Nord F
20:00 – Romania M – Macedonia de Nord M

04.04.2024
10:00 – Kosovo F – Turcia F
12:00 – Kosovo M – Turcia M
16:00 – Bulgaria F – Romania F
18:00 – Bulgaria M – Romania M

05.04.2024
10:00 – Macedonia de Nord F – Turcia F
12:00 – Macedonia de Nord M – Turcia M
16:00 – Romania F – Kosovo F
18:00 – Romania M – Kosovo M

06.04.2024
10:00 – Bulgaria F – Macedonia de Nord F
12:00 – Bulgaria M – Macedonia de Nord M
16:00 – Turcia F – Romania F
18:00 – Turcia M – Romania M

07.04.2024
09:00 – Bulgaria F – Turcia F
11:00 – Bulgaria M – Turcia M
13:00 – Macedonia de Nord F – Kosovo F
15:00 – Macedonia de Nord M – Kosovo M

Exit mobile version