AFC Urleasca – campioana seriei I din Liga a 5-a cu două etape înaintea finalului de campionat

Sâmbătă și duminică s-au desfășurat noi etape în cele două serii din Liga a 5-a. În seria I s-au jucat meciurile din etapa a 28-a, la finalul căreia AFC Urleasca a primit titlul de campioană a seriei, cu două etape înaintea finalului de sezon. Campioana a fost premiată cu echipament sportiv, medalii, o Cupă și diploma. Premierea a fost făcută de secretarul AJF Brăila, Mihai Ianoș. În seria a II-a s-au jucat meciurile din etapa a 26-a, ultima a sezonului, dar campioana seriei era deja stabilită și premiată de AJF. Golgheterul etapelor desfășurate sâmbătă și duminică în Liga a 5-a a fost Costel Popa, de la Spicul Zăvoaia, autor a 5 goluri.

Rezultatele înregistrate în seria I:

AFC Urleasca – Romgal Romanu 4-1 (2-1). Au marcat: Cristian Ciocan (2, 20, 68), Mădularea ((80), respectiv Cocianu (10)

Victoria Traian II – ACS Comunal Cazasu II 3-0 (omologat). Echipa din Cazasu s-a retras din campionat în retur.

Siretul Vădeni – Dunărea Gropeni 1-3 (0-1). Au marcat: Dorașcu (58),, respectiv Daniliuc (27, 47), Puia (90+3)

Gloria Movila Miresii – Șoimii Tudor Vladimirescu 8-3 (6-0). Au marcat: Ciupercă (3, 5), Tudorache (13), Spiță (24, 35, 54, 750, Decianu (30), respectiv Astanei (56), Preda (58, 74)

AFC Tufești – Dinamic Unirea 2-1 (0-1). Au marcat: Badiu (67), Popîrțac (85), respectiv Bănică (25)

Voința Plopu – Stanriz Stăncuța 8-2 (2-1). Au marcat: Dinu (1, 19, 56), Vizireanu (60), Călin (65), Predescu (75, 86), Ionuț Vasile (82), respectiv Nedelcu (41), Banciu (87)

Clasament seria I din Liga a 5-a, cu două etape înaintea finalului de sezon:

1AFC Urleasca2519511023062p
2CS Victoria Traian II241833914057p
3ACS Dunarea Gropeni241725793753p
4ACS Vointa Plopu241536824148p
5ACS Romgal Romanu251258705641p
6AS Gloria Movila Miresii2412210585638p
7AS Siretul Vadeni2411112726034p
8AFC Tufesti2510312426833p
9AS Stanriz Stancuta249312546630p
10AS Spicul Ramnicelu238411555328p
11CS Soimii Tudor Vladimirescu247314488524p
12ACS Dunarea Tichilesti247314499824p
13CS Dinamic Unirea243219368411p
14ACS Comunal Cazasu II24032113773p

Rezultatele înregistrate în etapa a 26 din seria a II-a:

Unirea Gradiștea – AS Jirlău 2-4 (0-2). Au marcat: Cristea (63), Orzan (90), respectiv C. Dunosă (31, 40, 81), Daniel Bulancea (86)

Dacia Bertești – AS Ulmu 1-3 (0-1). Au marcat: Croitoru *64), respectiv N. frățică (18), N. Mitescu (59), Manea (76)

Comagrim Dudești – Tractorul Viziru 4-0 (3-0). Au marcat: C. Argint (9), Pavel (20), Ad. Ene (39), David (56)

Voința Găiseanca – Voința Vișani 3-2 (1-0). Au marcat: L. Barbu (41, 82), Ed. Vlăducă (49), respectiv Sîrbu (71), Pungă (75)

Voința Făurei Sat – Spicul Zăvoaia 5-6 (3-3). Au marcat: L. Mocanu (14), C. Ion (40, 43, 52), Turcu (48), respectiv Ciucă (23), Costel Popa (37,38, 69, 79, 89)

Victoria Dedulești – Voința Bărăganu 1-0 (1-0). Unicul gol a fost marcat de Trandafir în minutul 29

Voința Racovița – CS Local Mircea Vodă 2-2 (2-2). Au marcat: Leu (8), Șerbănoiu (26), respectiv Vizireanu (15), Macarie (45+2)

Clasamentul final din seria a II-a din Liga a 5-a este următorul:

1ACS Vointa Visani2620331043163p
2AS Jirlau2618441004758p
3AS Tractorul Viziru261844924058p
4CS Local Mircea Voda261439676745p
5FC Vointa Surdila Gaiseanca2614210565744p
6AS Comagrim Dudesti2613211685741p
7ACS Dacia Bertesti2613211565341p
8AS Vointa Faurei Sat2612212837338p
9AS Ulmu2611312515336p
10AS Vointa Baraganu269116667528p
11AS Victoria Dedulesti265615378121p
12AS Spicul Zavoaia266119488919p
13ACS Unirea Gradistea265318429818p
14AS Vointa Racovita264418388716p


Exit mobile version